Real-Life Decimal Multiplication for Grade 5 Students

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 4+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a pack of 3.5 kg of rice for $2.75 per kg. How much does the pack of rice cost in total?
$8.25
$7.50
$11.00
$9.13
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 0.25 liters of oil. If you want to make 4 batches of the recipe, how many liters of oil do you need?
0.75 liters
2 liters
0.5 liters
1 liter
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 12.5 miles per gallon of gas. If the car uses 3.2 gallons for a trip, how many miles does it travel?
40 miles
25 miles
50 miles
30 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15.99. If you buy 2.5 copies, how much will you spend in total?
45.00
25.99
39.98
29.97
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener plants 0.75 meters of flowers in each of the 6 rows. How many meters of flowers does the gardener plant in total?
3.0 meters
6.0 meters
4.5 meters
5.0 meters
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bottle holds 1.2 liters of juice. If you fill 4 bottles, how many liters of juice do you have?
3.6 liters
4.8 liters
2.4 liters
5.0 liters
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school has 3.6 hours of art class each week. If there are 5 weeks in a month, how many hours of art class are there in total?
18 hours
12 hours
20 hours
15 hours
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Mastering Decimal Multiplication in Real-Life Scenarios

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
6th Grade Rational Number Addition & Subtraction Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Multi-Step Rational Number Word Problems for Fifth Graders

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Problems: Subtracting and Dividing

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Dividing Rational Numbers in Real-Life Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Challenges: Measurement & Estimation

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Adding Decimal Fractions: Fun Real-Life Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Division: Fun Challenges for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for English
10 questions
Making Predictions

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Capitalization Rules & Review

Quiz
•
3rd - 5th Grade
13 questions
Vocabulary Cards 1-13

Quiz
•
5th Grade
22 questions
Unit 1 Week 1 Pre-Historic TN Native Americans

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Parts of Speech

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Parts of Speech Review

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Sentences

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Main Idea

Lesson
•
4th - 5th Grade