Solving Proportions and Unit Conversions in Daily Life

Solving Proportions and Unit Conversions in Daily Life

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Calculate and Identify Proportional Relationships in Context

Calculate and Identify Proportional Relationships in Context

7th Grade - University

10 Qs

Mastering Proportions: Real-Life Applications for 7th Graders

Mastering Proportions: Real-Life Applications for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Proportions: Word Problems for Grade 7

Real-Life Proportions: Word Problems for Grade 7

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Proportions: Cross-Multiplication Challenge

Real-Life Proportions: Cross-Multiplication Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Mastering Proportions: Cross-Multiplication Challenges

Mastering Proportions: Cross-Multiplication Challenges

6th Grade - University

10 Qs

Real-Life Word Problems: Estimating Mixed Number Products

Real-Life Word Problems: Estimating Mixed Number Products

5th Grade - University

10 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

6th Grade - University

15 Qs

Solving Proportions and Unit Conversions in Daily Life

Solving Proportions and Unit Conversions in Daily Life

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you want to use 6 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

5 cups of flour

3 cups of flour

4 cups of flour

2 cups of flour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. How many miles can it travel on 8 gallons of gas?

240 miles

180 miles

300 miles

200 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 apples cost $2, how much would 10 apples cost?

$3.00

$4.00

$6.00

$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 1 inch represents 20 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?

80 miles

100 miles

40 miles

60 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A painter can paint 3 rooms in 4 hours. How long will it take to paint 9 rooms at the same rate?

12 hours

15 hours

10 hours

8 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe requires 5 tablespoons of oil for 10 servings, how many tablespoons are needed for 25 servings?

12.5 tablespoons

10 tablespoons

15 tablespoons

20 tablespoons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school has a ratio of 3 teachers for every 20 students. If there are 60 students, how many teachers are needed?

6 teachers

12 teachers

9 teachers

15 teachers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?