Real-Life Decimal Problems: Adding and Multiplying Decimals

Real-Life Decimal Problems: Adding and Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Translate and Solve Linear Word Problems for Grade 6

Translate and Solve Linear Word Problems for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Unit 2 Lessons 8-9 Unit Rate and Constant Speed

Unit 2 Lessons 8-9 Unit Rate and Constant Speed

6th Grade

15 Qs

Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Mastering Decimal Multiplication and Division in Daily Life

Mastering Decimal Multiplication and Division in Daily Life

5th Grade - University

10 Qs

Proportions and Conversions worded problems

Proportions and Conversions worded problems

8th Grade

10 Qs

Unit 2 Test Review

Unit 2 Test Review

7th Grade

15 Qs

Real-Life Decimal Problems: Adding and Multiplying Decimals

Real-Life Decimal Problems: Adding and Multiplying Decimals

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a toy for $12.75 and a book for $8.50. How much do they cost together?

$22.50

$20.00

$21.25

$19.25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you have $50.00 and you buy a video game for $29.99, how much money will you have left?

$20.01

$25.99

$30.00

$15.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you want to make half the recipe, how much flour do you need?

1 cup of flour

3 cups of flour

2 cups of flour

1.25 cups of flour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 3.6 pounds of apples at $2.50 per pound. How much did you spend on apples?

$7.50

$10.50

$8.00

$9.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 15.75 miles on a gallon of gas. If you drive 4 gallons, how many miles will you travel?

75 miles

63 miles

45 miles

50 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $45.60 and you want to buy 3 notebooks that cost $3.75 each. How much money will you have left after the purchase?

$30.85

$40.00

$25.50

$34.35

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza costs $14.99 and you tip the delivery person $2.25. What is the total amount you spent on the pizza?

15.99

18.50

17.24

16.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?