Solving Decimal Word Problems: Comparing Real-Life Costs

Solving Decimal Word Problems: Comparing Real-Life Costs

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th - 8th Grade

10 Qs

Percents Review

Percents Review

5th - 6th Grade

12 Qs

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

Multiplying and Dividing Decimal Numbers

6th Grade

10 Qs

5.NBT.7 Word Problems

5.NBT.7 Word Problems

5th Grade

15 Qs

PRETEST: Rates and Unit Rates

PRETEST: Rates and Unit Rates

6th - 12th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

5.3E Multiplying Decimals

5.3E Multiplying Decimals

5th Grade

12 Qs

Solving Decimal Word Problems: Comparing Real-Life Costs

Solving Decimal Word Problems: Comparing Real-Life Costs

Assessment

Quiz

English, Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has $3.75, and Jake has $3.50. How much more money does Lily have than Jake?

$0.25

$1.00

$0.50

$0.10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pencil costs $1.25, and an eraser costs $0.95. How much more does the pencil cost than the eraser?

$0.30

$0.20

$1.00

$0.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom ran 2.5 miles, while Sarah ran 2.75 miles. Who ran further, and by how much?

Tom ran 2.5 miles, and Sarah ran 2.5 miles.

Sarah ran further by 0.5 miles.

Sarah ran further by 0.25 miles.

Tom ran further by 0.25 miles.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99, and a magazine costs $8.50. How much more does the book cost than the magazine?

$5.99

$4.49

$3.49

$2.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma bought 1.2 pounds of apples for $3.60, and 1.5 pounds of oranges for $4.50. Which fruit was more expensive per pound?

Both fruits cost the same per pound.

Apples were more expensive per pound.

Oranges were more expensive per pound.

Apples cost $4.00 per pound.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle of juice is $2.45, and a bottle of soda is $2.99. How much more expensive is the soda than the juice?

$0.75

$0.45

$1.00

$0.54

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mark saved $15.75, while his sister saved $18.50. How much more did his sister save than Mark?

$3.00

$2.75

$5.25

$1.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?