Decimal Mastery: Multiplying with Place Value in Real Life

Decimal Mastery: Multiplying with Place Value in Real Life

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Finding the Unit Rate with Fractions

Finding the Unit Rate with Fractions

7th Grade

15 Qs

Converting Within and Between Measurement Systems

Converting Within and Between Measurement Systems

6th Grade

15 Qs

Mixed Fractions: Adding & Subtracting Challenge

Mixed Fractions: Adding & Subtracting Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Measurement Conversions 6.RP.3

Measurement Conversions 6.RP.3

6th Grade

12 Qs

Applying Ratios and Rates Review

Applying Ratios and Rates Review

6th Grade

15 Qs

All measurement conversion

All measurement conversion

4th - 6th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Decimal Mastery: Multiplying with Place Value in Real Life

Decimal Mastery: Multiplying with Place Value in Real Life

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.3B, 3.MD.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 3.5 kg of rice for $2.75. How much would 4 packs cost?

$11.00

$8.25

$13.50

$9.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 12.5 miles per gallon of gas, how much gas will it use for a 150.5-mile trip?

12.04 gallons

10.5 gallons

15.2 gallons

8.7 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 0.75 cups of sugar. If you want to make 3 batches, how much sugar do you need in total?

2.25 cups

1.5 cups

3 cups

0.5 cups

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15.99. If you buy 2.5 books, how much will you spend?

25.99

45.00

39.98

29.97

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener plants 2.3 meters of flowers in each row. If there are 4 rows, how many meters of flowers are planted in total?

9.2 meters

8.6 meters

10.5 meters

7.4 meters

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle holds 1.25 liters of juice. If you fill 6 bottles, how many liters of juice do you have?

3.75 liters

5 liters

7.5 liters

10 liters

Tags

CCSS.3.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A fabric store sells 0.85 meters of fabric for $4.20. How much would 5 meters cost?

$24.70

$20.50

$30.00

$18.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?