A baker made 12.5 pounds of dough and wants to divide it into bags that each hold 2.5 pounds. How many bags can he fill?
Mastering Decimal Division in Real-Life Scenarios

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5
3
4
6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah bought 3.6 meters of ribbon and wants to cut it into pieces that are 0.9 meters long. How many pieces can she cut?
3
4
6
5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150.75 miles on 5.5 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon?
27.5 miles per gallon
25 miles per gallon
20 miles per gallon
30 miles per gallon
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer harvested 45.6 liters of milk and wants to put it into bottles that hold 1.2 liters each. How many bottles can he fill?
42
36
38
40
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A teacher has 24.5 pencils and wants to distribute them equally among 5 students. How many pencils will each student receive?
5.5
3.2
6.1
4.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2.4 cups of sugar, and you want to make half of the recipe. How much sugar do you need?
1.5 cups
1.2 cups
1.0 cups
2.0 cups
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 8.4 pounds of apples for $3.60. What is the price per pound?
$0.60
$0.50
$0.30
$0.43
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Adding/Subtracting Fractions/Mixed Numbers Word Problems

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Problem Solving for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
rates conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade