A store sells a pack of gum for $1.25. If you buy 4 packs, how much do you spend in total?
6th Grade Decimal Operations: Multiply & Divide Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$6.25
$3.75
$5.00
$4.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $10.50 and want to buy as many $2.75 sandwiches as possible. How many sandwiches can you buy?
5
4
3
2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 0.5 liters of milk. If you want to make 3 batches, how many liters of milk do you need?
2 liters
0.5 liters
1.5 liters
1 liter
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 15.6 miles on 0.4 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?
39 miles
45 miles
25 miles
30 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 3.5 pounds of apples at $2.20 per pound. How much did you spend on apples?
$8.00
$7.70
$6.30
$5.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $12.99. If you have $50, how many books can you buy?
5
2
3
4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You run 2.5 miles each day. How many miles do you run in 7 days?
15 miles
20 miles
10 miles
17.5 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Converting Measurements

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Convert units in the Customary and Metric Systems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th grade RP3d conversion factors

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Convert Customary Units Larger to Smaller

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Converting Measurements Between Systems

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Real-Life Decimal Multiplication for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Multiplication: Costs and Weights Quiz

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade