Formulating Linear Equations and Identifying Variables

Formulating Linear Equations and Identifying Variables

10th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Exponential vs Linear functions

Exponential vs Linear functions

9th - 12th Grade

15 Qs

Literal Equations

Literal Equations

9th - 10th Grade

14 Qs

Literal Equations

Literal Equations

8th - 10th Grade

12 Qs

MT F5 linear Laws

MT F5 linear Laws

8th - 12th Grade

10 Qs

POLYNOMIALS 10TH CLASS

POLYNOMIALS 10TH CLASS

10th Grade

12 Qs

Modelos lineales Parte 1

Modelos lineales Parte 1

University

10 Qs

01 Parent Functions Pre-calculus Day 1 Intro TCHS Robarge

01 Parent Functions Pre-calculus Day 1 Intro TCHS Robarge

10th - 12th Grade

10 Qs

LINEAR INEQUALITIES IN TWO VARIABLES

LINEAR INEQUALITIES IN TWO VARIABLES

12th Grade

10 Qs

Formulating Linear Equations and Identifying Variables

Formulating Linear Equations and Identifying Variables

Assessment

Quiz

English, Mathematics

10th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car rental company charges a flat fee of $50 plus $0.20 per mile driven. Write a linear equation to represent the total cost (C) based on the number of miles driven (m). Identify the variables.

C = 50 + 0.50m

C = 0.20m - 50

C = 50 - 0.20m

C = 50 + 0.20m

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A local gym tracks the number of members over the past year. In January, there were 200 members, and by December, there were 300 members. Formulate a linear equation to model the number of members (M) based on the month (t), where January is t=1 and December is t=12.

M = (100/11)t + 1900/11

M = (200/11)t + 100/11

M = (50/11)t + 1500/11

M = (75/11)t + 1750/11

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer sells apples for $2 per pound and has fixed costs of $100. Write a linear equation to represent the total revenue (R) based on the pounds of apples sold (p). Identify the variables in your equation.

R = 3p

R = 2p + 100

R = 2p

R = p + 100

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school is collecting data on student study hours and their corresponding test scores. If a student studies for 2 hours, they score 75, and if they study for 5 hours, they score 90. Formulate a linear equation to model the relationship between study hours (h) and test scores (s).

s = 3h + 70

s = 4h + 80

s = 10h + 50

s = 5h + 65

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A smartphone company finds that for every $50 increase in price, they sell 100 fewer units. If the current price is $300 and they sell 1,000 units, write a linear equation to represent the number of units sold (u) based on the price increase (p).

u = 1000 - p

u = 1000 - 50p

u = 1000 - 2p

u = 1000 + 2p

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A city’s population is projected to grow from 1 million to 1.5 million over 10 years. Write a linear equation to model the population (P) based on the number of years (y) since the start of the projection.

P = 0.15y + 1.5

P = 0.1y + 1

P = 0.05y + 0.5

P = 0.05y + 1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bookstore sells novels for $15 each and has a monthly overhead of $500. Write a linear equation to represent the total profit (P) based on the number of novels sold (n). Identify the variables in your equation.

P = 20n - 300

P = 15n + 500

P = 15n - 500

P = 10n - 500

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?