Solving Real-World One-Variable Equations: Grade 8 Quiz

Solving Real-World One-Variable Equations: Grade 8 Quiz

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Creating Linear Equations

Creating Linear Equations

9th - 10th Grade

15 Qs

Rate of Change

Rate of Change

9th Grade

13 Qs

FA: Interpreting Slope & Y-Intercept

FA: Interpreting Slope & Y-Intercept

9th - 10th Grade

10 Qs

Systems: Word Problems

Systems: Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th Grade - University

13 Qs

Applied Math Test 2 Review

Applied Math Test 2 Review

9th - 12th Grade

13 Qs

Rates Quiz

Rates Quiz

6th - 8th Grade

15 Qs

Linear Equations Word Problems- Asynchronous Practice

Linear Equations Word Problems- Asynchronous Practice

7th - 8th Grade

15 Qs

Solving Real-World One-Variable Equations: Grade 8 Quiz

Solving Real-World One-Variable Equations: Grade 8 Quiz

Assessment

Quiz

English, Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.7, 7.EE.B.4A, HSF-LE.A.1B

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells notebooks for $2 each. If you buy x notebooks, and your total cost is $14, how many notebooks did you buy?

5

7

10

3

Tags

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A taxi charges a flat fee of $3 plus $2 per mile. If your total fare was $11, how many miles did you travel?

2 miles

5 miles

3 miles

4 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has $50. She spends x dollars on a book. If she has $30 left, how much did she spend on the book?

15

25

20

35

Tags

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A swimming pool is being filled with water at a rate of 5 gallons per minute. If it takes 20 minutes to fill the pool, how many gallons does the pool hold?

120 gallons

150 gallons

80 gallons

100 gallons

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A concert ticket costs $25. If you buy x tickets and spend $100, how many tickets did you buy?

2

3

4

5

Tags

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car rental company charges a base fee of $30 plus $15 per day. If you paid $105 for x days, how many days did you rent the car?

3 days

7 days

5 days

10 days

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 3 cups of flour. If you want to make x batches and use a total of 12 cups of flour, how many batches are you making?

5

4

3

2

Tags

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?