A car rental company charges a flat fee of $30 plus $0.20 per mile driven. Write a linear equation in standard form to represent the total cost (C) of renting a car for x miles. How much would it cost to drive 150 miles?
Real-Life Linear Equations: Solve and Graph Challenges

Quiz
•
English, Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$30
$60
$90
$120
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school is planning a field trip and has a budget of $500. The cost per student is $25. Write a linear equation in standard form to represent the number of students (s) that can attend the trip. How many students can go if the school wants to spend exactly $500?
20
25
15
30
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener is planting flowers in a rectangular garden. The length of the garden is 3 feet longer than twice the width. Write a linear equation in standard form to represent the relationship between the length (L) and width (W) of the garden. If the width is 4 feet, what is the length?
11 feet
8 feet
12 feet
10 feet
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells notebooks for $2 each and pens for $1 each. If a student buys a total of 10 items and spends $16, write a linear equation in standard form to represent the relationship between the number of notebooks (n) and pens (p). How many notebooks did the student buy?
4
8
5
6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A taxi company charges a base fare of $5 plus $1.50 per mile. Write a linear equation in standard form to represent the total fare (F) for a trip of x miles. How much would the fare be for a 10-mile trip?
$30.00
$20.00
$25.00
$15.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A local gym charges a monthly membership fee of $40 plus $5 for each class attended. Write a linear equation in standard form to represent the total cost (C) for attending y classes in a month. If a member attends 8 classes, what is the total cost?
$60
$100
$80
$40
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces x toys per hour and has a fixed cost of $200 per day. If the total cost (C) of production is represented by the equation C = 200 + 5x, write this in standard form. How much does it cost to produce 50 toys?
$500
$450
$600
$300
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Converting from Standard form to Slope-intercept Form Quiz

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Real-Life Linear Equations for 8th Graders

Quiz
•
8th Grade - University
14 questions
Slope-Int/Standard Form

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Standard vs. Slope-Intercept Form

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Forms of Linear Functions Review

Quiz
•
9th Grade
11 questions
Linear Review (Slope-Intercept & Standard)

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Linear versus exponential IRL word problems

Quiz
•
9th Grade
12 questions
HW Standard Form- Linear Equations

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Parts of Speech

Quiz
•
7th - 12th Grade
40 questions
Word Study Assessment: Roots, Prefixes, Suffixes, and Vocabulary

Quiz
•
8th Grade
41 questions
The Outsiders Test Review (Chapters 1-12)

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade