Real-Life Equations: Contextual Problem Solving & Graphing

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school is organizing a field trip. The cost per student is $15, and there is a fixed cost of $120 for the bus. Write an equation to represent the total cost (C) in terms of the number of students (s). How much will it cost for 10 students?
$300
$270
$150
$180
Tags
CCSS.HSF-BF.A.1A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria has a total of 50 coins consisting of dimes and quarters. If the number of dimes is represented by d and the number of quarters by q, write an equation for the total number of coins. If Maria has 20 dimes, how many quarters does she have?
15
30
25
40
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener is planting flowers in two types of pots. The small pots cost $5 each and the large pots cost $8 each. If the total cost for p small pots and l large pots is $50, write an equation. How many of each type can be bought if 3 large pots are purchased?
2 small pots and 3 large pots
4 small pots and 3 large pots
5 small pots and 3 large pots
6 small pots and 2 large pots
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bookstore sells novels for $12 each and textbooks for $20 each. If a customer buys n novels and t textbooks for a total of $100, write an equation. How many novels can be bought if 2 textbooks are purchased?
4
5
3
7
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a class, the number of boys (b) is twice the number of girls (g). Write an equation to represent this relationship. If there are 12 boys, how many girls are there?
8
4
6
10
Tags
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car rental company charges a flat fee of $30 plus $0.20 per mile driven. Write an equation for the total cost (C) in terms of miles driven (m). If a customer drives 100 miles, what is the total cost?
$70
$40
$50
$60
Tags
CCSS.HSF-BF.A.1A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pizza shop sells small pizzas for $8 and large pizzas for $12. If a customer buys s small pizzas and l large pizzas for a total of $60, write an equation. How many small pizzas can be bought if 2 large pizzas are ordered?
5
3
6
4
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Independent and Dependent Variables

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Pre-Algebra: Graphs & Distributive Property Challenges

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Real-Life Standard Form Problems: Solve and Interpret

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Multiplication and Division: Real-World Problem Solving

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Estimating and Solving Real-World Multiplication Problems

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Real-Life Word Problems: Multiply Two-Digit Numbers

Quiz
•
4th Grade - University
9 questions
Translating Real-Life Scenarios into Linear Equations

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade