Solving Proportional Relationships in Everyday Scenarios

Solving Proportional Relationships in Everyday Scenarios

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportions and Word Problems in Everyday Life

Proportions and Word Problems in Everyday Life

6th Grade - University

10 Qs

Real-Life Word Problems: Multiplying Rational Numbers

Real-Life Word Problems: Multiplying Rational Numbers

6th Grade - University

10 Qs

Mastering Word Problems: Multiplying Whole Numbers & Fractions

Mastering Word Problems: Multiplying Whole Numbers & Fractions

4th Grade - University

10 Qs

Fraction Adventures: Mixed Numbers & Word Problems

Fraction Adventures: Mixed Numbers & Word Problems

5th Grade - University

10 Qs

AI Certification Challenge: Ratios and Proportions

AI Certification Challenge: Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Real-Life Word Problems: Dividing Mixed Numbers

Real-Life Word Problems: Dividing Mixed Numbers

4th Grade - University

10 Qs

Multiplying Fractions and Whole Numbers: Grade 5 Challenge

Multiplying Fractions and Whole Numbers: Grade 5 Challenge

5th Grade - University

10 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Solving Proportional Relationships in Everyday Scenarios

Solving Proportional Relationships in Everyday Scenarios

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you have 8 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

4 cups of flour

5.33 cups of flour

6 cups of flour

2 cups of flour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. How many miles can it travel on 8 gallons of gas?

180 miles

200 miles

240 miles

300 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 notebooks cost $12, how much would 10 notebooks cost?

$30

$15

$36

$24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 1 inch represents 20 miles. How many miles are represented by 3 inches on the map?

100 miles

60 miles

80 miles

40 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a 12-ounce bottle of soda costs $1.50, how much would a 20-ounce bottle cost if the price is proportional?

$1.75

$2.50

$3.00

$2.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener uses 3 bags of soil for every 5 plants. How many bags of soil are needed for 15 plants?

9 bags

12 bags

15 bags

6 bags

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a train travels 180 miles in 3 hours, how far will it travel in 5 hours at the same speed?

300 miles

360 miles

240 miles

150 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?