Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8th Grade

14 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Grade 5 Proportion Problems: Real-Life Ratios in Action

Grade 5 Proportion Problems: Real-Life Ratios in Action

5th Grade - University

10 Qs

Mastering Proportions: Set Up & Cross Multiply!

Mastering Proportions: Set Up & Cross Multiply!

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Proportions: Solve and Convert with Ease

Real-Life Proportions: Solve and Convert with Ease

6th Grade - University

10 Qs

Solving Proportional Relationships: Word Problems Quiz

Solving Proportional Relationships: Word Problems Quiz

6th Grade - University

10 Qs

Proportions and Word Problems in Everyday Life

Proportions and Word Problems in Everyday Life

6th Grade - University

10 Qs

Mastering Proportions: Real-Life Applications for 7th Graders

Mastering Proportions: Real-Life Applications for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you have 5 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

1.5 cups of flour

2 cups of flour

4 cups of flour

3.33 cups of flour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. How many gallons of gas would it need to travel 300 miles?

20 gallons

10 gallons

15 gallons

5 gallons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 notebooks cost $12, how much would 10 notebooks cost?

$30

$24

$15

$36

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 2 inches represent 50 miles. How many miles does 5 inches represent?

75 miles

125 miles

150 miles

100 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 apples cost $1.50, how much do 8 apples cost?

$2.50

$4.00

$3.00

$5.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 1/2 cup of oil for every 3 cups of flour. How much oil is needed for 9 cups of flour?

2 cups of oil

1 1/2 cups of oil

1 cup of oil

3/4 cup of oil

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 6 pencils cost $3, how much would 15 pencils cost?

$5.00

$4.50

$10.00

$7.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?