Real-Life One-Step Inequalities: Translate & Identify
Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells notebooks for $2 each. If you want to spend no more than $10, how many notebooks can you buy? (Let n be the number of notebooks.)
10
7
5
3
Tags
CCSS.6.EE.B.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria has x dollars. She wants to buy a book that costs $15. Write an inequality to show how much money she needs to have left after buying the book.
x <= 15
x < 15
x >= 15
x > 15
Tags
CCSS.6.EE.B.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A class trip costs $50 per student. If the school has $300 to spend, how many students can go on the trip? (Let s be the number of students.)
10
6
8
4
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is saving money to buy a video game that costs $40. If he currently has y dollars, write an inequality to represent how much more he needs to save.
y > 40
y = 40
y < 40
y ≤ 40
Tags
CCSS.6.EE.B.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A concert ticket costs $25. If you have z dollars, write an inequality to show how many tickets you can buy without exceeding your budget.
25t >= z
z < 25t
25t <= z
t <= z/25
Tags
CCSS.6.EE.B.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires at least 3 cups of flour. If you have f cups of flour, write an inequality to represent how much more flour you need to buy.
3 - f > 0
3 + f < 3
f + 3 < 3
f - 3 < 0
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gym membership costs $30 a month. If you want to spend no more than $120 in 4 months, how many months can you afford the membership? (Let m be the number of months.)
2 months
3 months
5 months
4 months
Tags
CCSS.6.EE.B.8
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rich/ poor vocabulary quiz
Quiz
•
12th Grade
12 questions
like, alike, as
Quiz
•
12th Grade - University
10 questions
EAP 4: Week 1 Checkpoint
Quiz
•
University
10 questions
Formal Letter Class VII
Quiz
•
7th Grade
15 questions
IGCSE Cambridge 6th Edition Unit 9 vocabulary
Quiz
•
9th Grade
10 questions
DESCRIPTIVE TEXT
Quiz
•
10th Grade
10 questions
You are my Plans.
Quiz
•
8th Grade
10 questions
MODULE 3
Quiz
•
11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for English
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Context Clues
Quiz
•
5th - 8th Grade
21 questions
Christmas Figurative Language
Quiz
•
6th - 8th Grade
50 questions
Christmas Carol Staves 1 - 5
Quiz
•
7th Grade
50 questions
A Christmas Carol Scene 1-6 2023
Quiz
•
7th Grade
19 questions
Review- Central Idea, Supporting Details, and Summarizing
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Independent and Dependent Clauses
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Reading Comprehension Practice
Quiz
•
6th - 8th Grade
