Writing and Interpreting Inequalities in Real Life Scenarios

Quiz
•
English, Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells notebooks for at least $2 each. If you have $10, how many notebooks can you buy? Write an inequality to represent this situation.
10
3
7
5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A class trip costs $50 per student. If you want to take at least 15 students, what is the minimum amount of money you need? Write an inequality to express this.
$900
$750
$1200
$600
Tags
CCSS.6.EE.B.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You need to score at least 75% on a test to pass. If the test has 40 questions, how many questions do you need to answer correctly? Write an inequality to show this.
35
30
40
25
Tags
CCSS.6.EE.B.8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gym charges a monthly fee of $30 plus $5 for each class you attend. If you want to spend no more than $100 in a month, how many classes can you attend? Write an inequality for this scenario.
16
12
10
14
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A concert venue has a capacity of 500 people. If 200 tickets have already been sold, how many more tickets can be sold without exceeding the capacity? Write an inequality to represent this situation.
100
300
400
250
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You are saving money to buy a new video game that costs $60. If you currently have $20, how much more do you need to save? Write an inequality to show how much you need to save.
You need to save $30 more.
You need to save at least $40 more.
You need to save $50 more.
You need to save $20 more.
Tags
CCSS.6.EE.B.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires at least 3 cups of flour. If you have 1.5 cups, how many more cups do you need to buy? Write an inequality to represent this situation.
You need to buy at least 1.5 cups of flour.
You need to buy at least 0.5 cups of flour.
You need to buy at least 3.5 cups of flour.
You need to buy at least 2 cups of flour.
Tags
CCSS.6.EE.B.8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Exploring Inequalities: Real-Life Scenarios for 6th Graders

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Solving Inequalities (Add and Subtract)

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Writing and Interpreting Inequalities in Real Life Scenarios

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
1.6 Inequalities

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Solving Inequalities (Word Problems)

Quiz
•
9th Grade
11 questions
Writing Inequalities from Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Writing One Step Inequalities

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Inequalities Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for English
18 questions
“L’Amour, Maybe Not”

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Figurative Language REVIEW

Lesson
•
7th - 10th Grade
16 questions
Parts of Speech

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Counterclaims in Argumentative Writing

Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Language Arts Literary Terms

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Morphology List 2

Quiz
•
8th Grade
24 questions
2022-23 Fast and Curious Week 1

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Figurative Language Definitions

Quiz
•
6th - 8th Grade