Unit Rates and Proportions: A Measurement Challenge

Unit Rates and Proportions: A Measurement Challenge

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

6th Grade - University

15 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

7th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate and Proportional Relationships

Unit Rate and Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Unit Rates With Complex Fractions

Unit Rates With Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

9th Grade

14 Qs

Speed, Distance, and Time Formulas

Speed, Distance, and Time Formulas

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Proportions: A Measurement Challenge

Unit Rates and Proportions: A Measurement Challenge

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A tree casts a shadow of 15 feet when a 5-foot tall person stands next to it. How tall is the tree if the lengths of the shadows are proportional?

8 feet

5 feet

10 feet

12 feet

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 120 miles in 2 hours. What is the unit rate of miles per hour for the car?

75 miles per hour

100 miles per hour

60 miles per hour

50 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 3 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed to make 30 cookies?

7.5 cups

5 cups

10 cups

4.5 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A scale model of a building is 1:50. If the model is 2 meters tall, how tall is the actual building?

75 meters

50 meters

200 meters

100 meters

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A graph shows the relationship between the number of hours worked and the amount earned. If 10 hours worked results in $150 earned, what is the unit rate of earnings per hour?

$15 per hour

$10 per hour

$12 per hour

$20 per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 1 inch represents 20 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?

40 miles

80 miles

60 miles

100 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A swimming pool is 25 meters long. If a swimmer takes 10 strokes to swim the length of the pool, how many meters does the swimmer cover per stroke?

4.0 meters

2.5 meters

1.5 meters

3.0 meters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?