1. Sarah has 3 bags of apples, each containing 4 apples. Write an expression for the total number of apples. Is this expression equivalent to 12?
Identifying Equivalent Expressions in Everyday Scenarios

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Yes
No, the expression is 10.
Yes, but only if there are 2 bags.
No, the expression equals 8.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2. A rectangle has a length of 5 meters and a width of 3 meters. Write an expression for the area of the rectangle. Is this equivalent to 15 square meters?
The area is 8 square meters.
The area is 10 square meters.
The area is 12 square meters.
Yes, the area is 15 square meters.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3. Tom is saving money. He saves $10 each week. Write an expression for the total amount saved after 'w' weeks. Is this equivalent to 10w?
It is equivalent to 5w.
Yes, it is equivalent to 10w.
It is equivalent to w/10.
It is equivalent to 10 + w.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4. A school has 4 classes with 25 students each. Write an expression for the total number of students. Is this equivalent to 100?
Yes, this is equivalent to 200.
No, this is equivalent to 50.
Yes, this is equivalent to 100.
No, this is equivalent to 75.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5. Lisa bought 2 packs of markers, each containing 8 markers. Write an expression for the total number of markers. Is this equivalent to 16?
Yes, it is equivalent to 16.
Yes, it is equivalent to 12.
No, it is equivalent to 18.
No, it is equivalent to 14.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6. A farmer has 6 rows of corn, with 10 ears of corn in each row. Write an expression for the total ears of corn. Is this equivalent to 60?
Yes, this is equivalent to 70.
No, this is equivalent to 50.
Yes, this is equivalent to 60.
No, this is equivalent to 30.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7. A book costs $15. If you buy 'b' books, write an expression for the total cost. Is this equivalent to 15b?
The cost is $b.
Yes, it is equivalent to 15b.
The expression is 15 + b.
The total cost is $15.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Equivalent Expressions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
4.2 Generate Equivalent Expressions Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Simple Solutions Lesson 91

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Properties 6.7D

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Algebra Like and Unlike terms

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Algebra 1 Unit 6 TEST Review

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Distributive Property Equivalent Expressions Numerical

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
CPM/CC1 Chapter 4 Vocabulary :Variables & Ratios

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade