Graphing and Interpreting Linear Inequalities for Grade 9

Graphing and Interpreting Linear Inequalities for Grade 9

9th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Multi Step Inequalities

Solving Multi Step Inequalities

9th - 10th Grade

10 Qs

graphing systems of Inequalites

graphing systems of Inequalites

9th - 12th Grade

10 Qs

Inequalities

Inequalities

9th Grade

10 Qs

Graphing Linear Inequalities

Graphing Linear Inequalities

9th Grade

10 Qs

9th grade mathematics

9th grade mathematics

9th Grade

11 Qs

Identify Inequality Graphs

Identify Inequality Graphs

6th - 12th Grade

10 Qs

Graphing linear Inequalities

Graphing linear Inequalities

9th Grade - University

10 Qs

LINEAR INEQUALITY

LINEAR INEQUALITY

11th Grade

13 Qs

Graphing and Interpreting Linear Inequalities for Grade 9

Graphing and Interpreting Linear Inequalities for Grade 9

Assessment

Quiz

English, Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A local gym charges a monthly fee of $30 plus $5 for each class attended. Write a linear inequality to represent the total cost (C) for attending x classes if you want to spend no more than $100. Graph the inequality and interpret the graph.

C = 30 + 5x; 30 + 5x ≥ 100; x ≥ 14

C = 30 + 5x; 30 + 5x ≤ 50; x ≤ 4

C = 30 + 5x; 30 + 5x ≤ 100; x ≤ 14

C = 30 + 10x; 30 + 10x ≤ 100; x ≤ 7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school is planning a field trip and has a budget of $500. The cost per student is $20, and there are additional costs of $100 for transportation. Write a linear inequality to represent the maximum number of students (s) that can attend. Graph the inequality and interpret the results.

s < 20

s <= 20

s >= 25

s + 100 <= 500

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A company produces two types of gadgets, A and B. Each gadget A requires 2 hours of labor, and each gadget B requires 3 hours. If the company has a maximum of 30 hours of labor available, write a linear inequality to represent the production limits. Graph the inequality and describe the feasible production combinations.

2x + 3y ≤ 30

2x + 3y ≥ 30

x + y ≤ 10

2x + 3y = 30

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bakery sells two types of cakes: chocolate and vanilla. Each chocolate cake requires 3 eggs, and each vanilla cake requires 2 eggs. If the bakery has 60 eggs, write a linear inequality to represent the number of cakes that can be made. Graph the inequality and explain the feasible combinations of cakes.

2x + 5y ≤ 60

4x + 3y ≤ 60

3x + 2y < 60

3x + 2y ≤ 60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A charity event aims to raise at least $2000. If each ticket sold is $50 and there are additional donations of $500, write a linear inequality to represent the number of tickets (t) that need to be sold. Graph the inequality and interpret the graph.

t ≥ 30

t > 30

t ≤ 30

t < 30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A student has a budget of $150 to spend on books and supplies. If each book costs $25 and each supply costs $10, write a linear inequality to represent the maximum number of books (b) and supplies (s) that can be purchased. Graph the inequality and describe the feasible combinations.

30b + 5s ≤ 150

20b + 15s ≤ 150

10b + 20s ≤ 150

25b + 10s ≤ 150

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A restaurant has a maximum of 100 seats. If each table seats 4 people, write a linear inequality to represent the number of tables (t) that can be set up. Graph the inequality and interpret the graph in terms of seating capacity.

t ≤ 15

t ≤ 30

t ≤ 20

t ≤ 25

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A clothing store has a sale where jeans cost $30 each and shirts cost $20 each. If a customer wants to spend no more than $200, write a linear inequality to represent the number of jeans (j) and shirts (s) that can be purchased. Graph the inequality and explain the feasible combinations.

30j + 25s ≤ 200

25j + 15s ≤ 200

30j + 20s ≤ 200

40j + 10s ≤ 200