Grade 6 Math: One-Step & Two-Step Word Problems

Grade 6 Math: One-Step & Two-Step Word Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fun with One-Step Multiplication Problems for Grade 1

Fun with One-Step Multiplication Problems for Grade 1

1st Grade - University

10 Qs

Real-Life Unknowns: Solve One & Two-Step Equations

Real-Life Unknowns: Solve One & Two-Step Equations

6th Grade - University

10 Qs

Finding Unknowns in Everyday Word Problems for Grade 5

Finding Unknowns in Everyday Word Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Division, Multiplication, Addition & Subtraction

Division, Multiplication, Addition & Subtraction

5th - 8th Grade

10 Qs

Mastering One-Step & Two-Step Equations in Word Problems

Mastering One-Step & Two-Step Equations in Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Fun with Multiplication: Real-Life Adventures for 2nd Graders

Fun with Multiplication: Real-Life Adventures for 2nd Graders

2nd Grade - University

10 Qs

Two-Step Word Problems: Math Fun for Grade 2!

Two-Step Word Problems: Math Fun for Grade 2!

2nd Grade - University

10 Qs

Mastering One-Step Multiplication Word Problems

Mastering One-Step Multiplication Word Problems

3rd Grade - University

10 Qs

Grade 6 Math: One-Step & Two-Step Word Problems

Grade 6 Math: One-Step & Two-Step Word Problems

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
2.OA.A.1, 3.OA.A.3, 6.EE.B.6

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah has 12 apples. She gives away some apples to her friend. If she has 8 apples left, how many apples did she give away?

10

2

4

6

Tags

CCSS.2.OA.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15. If you have $20, how much money will you have left after buying the book?

$8

$5

$0

$10

Tags

CCSS.2.OA.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom has 5 more than twice the number of marbles that Jerry has. If Jerry has 6 marbles, how many marbles does Tom have?

20

17

14

12

Tags

CCSS.6.EE.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains 24 chocolates. If you eat 4 chocolates, how many chocolates are left in the box?

10

20

24

16

Tags

CCSS.2.OA.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lisa bought 3 packs of stickers. Each pack contains 10 stickers. If she gives away 5 stickers, how many stickers does she have now?

25

15

30

20

Tags

CCSS.2.OA.C.4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 4 notebooks is $12. How much does each notebook cost?

$2

$3

$4

$5

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has 30 chickens. He sells some chickens and now has 22 left. How many chickens did he sell?

5

15

10

8

Tags

CCSS.2.OA.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?