Grade 6 Math: One-Step & Two-Step Word Problems

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah has 12 apples. She gives away some apples to her friend. If she has 8 apples left, how many apples did she give away?
10
2
4
6
Tags
CCSS.2.OA.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you have $20, how much money will you have left after buying the book?
$8
$5
$0
$10
Tags
CCSS.2.OA.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has 5 more than twice the number of marbles that Jerry has. If Jerry has 6 marbles, how many marbles does Tom have?
20
17
14
12
Tags
CCSS.6.EE.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box contains 24 chocolates. If you eat 4 chocolates, how many chocolates are left in the box?
10
20
24
16
Tags
CCSS.2.OA.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lisa bought 3 packs of stickers. Each pack contains 10 stickers. If she gives away 5 stickers, how many stickers does she have now?
25
15
30
20
Tags
CCSS.2.OA.C.4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 4 notebooks is $12. How much does each notebook cost?
$2
$3
$4
$5
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer has 30 chickens. He sells some chickens and now has 22 left. How many chickens did he sell?
5
15
10
8
Tags
CCSS.2.OA.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Multi-Step Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Multiplication Adventures: Solving Real-Life Scenarios

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Solving Two-Step Equations: Find the Unknowns!

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving One-Step Equations: Fun with Unknowns!

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Mastering One-Step Equations: Addition & Subtraction Fun!

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
2nd Grade Multiplication & Division Word Problems Fun

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
One-Step Equation Fun: Identify & Evaluate Operations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solve for x: Fun with One Variable Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade