Maria has 12 apples. She gives some to her friend and now has 5 apples left. How many apples did she give away?
Solving Real-World Two-Step Equations for 7th Graders

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7
6
3
4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you buy 3 books and pay with a $50 bill, how much change will you receive?
$5
$10
$20
$0
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is 4 years older than his sister. If the sum of their ages is 28, how old is Tom?
16
12
18
20
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A movie ticket costs $10. If you buy 4 tickets and pay with a $60 bill, how much money will you have left?
$30
$40
$20
$10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lisa has twice as many marbles as Jake. If together they have 30 marbles, how many marbles does Lisa have?
15
25
10
20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shirt costs $25. If you buy 2 shirts and a pair of pants for $40, how much did you spend in total?
$70
$100
$90
$50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 5 notebooks and 3 pens is $20. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?
$2.50
$5.00
$4.00
$3.33
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Estimating Costs and Quantities in Real Life

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Real-Life Applications of Multiplying & Dividing Rationals

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Decimal Multiplication: Estimating & Modeling Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Proportional Relationships in Real-Life Scenarios

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Decimal Multiplication Mastery: Real-Life Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Percent of a Whole: Fun Real-World Problems for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
7th Grade Linear Equations & Inequalities Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade