Solving Real-World Two-Step Equations for 7th Graders

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria has 12 apples. She gives some to her friend and now has 5 apples left. How many apples did she give away?
7
6
3
4
Tags
CCSS.2.OA.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you buy 3 books and pay with a $50 bill, how much change will you receive?
$5
$10
$20
$0
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is 4 years older than his sister. If the sum of their ages is 28, how old is Tom?
16
12
18
20
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A movie ticket costs $10. If you buy 4 tickets and pay with a $60 bill, how much money will you have left?
$30
$40
$20
$10
Tags
CCSS.3.OA.D.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lisa has twice as many marbles as Jake. If together they have 30 marbles, how many marbles does Lisa have?
15
25
10
20
Tags
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shirt costs $25. If you buy 2 shirts and a pair of pants for $40, how much did you spend in total?
$70
$100
$90
$50
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 5 notebooks and 3 pens is $20. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?
$2.50
$5.00
$4.00
$3.33
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Tax & Tip

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Estimating Decimal Products: Real-World Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Multiplication: Real-Life Challenges for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Multiplication: Real-World Problem Solving

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Estimating Decimal Differences and Comparisons for 4th Graders

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Word Problems: Variables on Both Sides

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Decimal Word Problems: Mastering Multiplication Skills

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Decimal Multiplication: Solve Real-World Problems!

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade