Real-Life Two-Step Equations: Solve for Unknowns

Real-Life Two-Step Equations: Solve for Unknowns

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Multi-Step Equations: Find the Unknowns!

Solving Multi-Step Equations: Find the Unknowns!

7th Grade - University

10 Qs

U2 Quiz #1 One Step Equation Word Problems

U2 Quiz #1 One Step Equation Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Mental Math Round 1 24/25

Mental Math Round 1 24/25

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit 3 review

Unit 3 review

7th Grade

14 Qs

Unit 2B Proportions Review

Unit 2B Proportions Review

8th - 12th Grade

9 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

Direct Proportion

Direct Proportion

9th Grade

11 Qs

7 Math: Multi-Step Ratio Word Problems

7 Math: Multi-Step Ratio Word Problems

7th Grade

10 Qs

Real-Life Two-Step Equations: Solve for Unknowns

Real-Life Two-Step Equations: Solve for Unknowns

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
2.OA.A.1, 6.EE.B.7, 6.EE.B.6

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 12 apples. She gives away some apples and now has 5 left. How many apples did she give away?

5

7

10

3

Tags

CCSS.2.OA.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15. If you have $5 and you want to buy the book, how much more money do you need?

10

5

20

15

Tags

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom is 3 years older than his sister. If his sister is x years old, how old is Tom?

x + 2

x + 5

x - 3

x + 3

Tags

CCSS.6.EE.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains some chocolates. If you take out 8 chocolates, there are 20 left. How many chocolates were in the box originally?

30

18

28

24

Tags

CCSS.2.OA.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has twice as many marbles as Jake. If Jake has x marbles, how many marbles does Lily have?

x/2

3x

2x

x

Tags

CCSS.6.EE.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in 2 hours?

120 miles

90 miles

180 miles

150 miles

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 3 notebooks and 2 pens is $10. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?

$3

$4

$1

$2

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?