Real-Life Two-Step Equations: Solve for Unknowns

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria has 12 apples. She gives away some apples and now has 5 left. How many apples did she give away?
5
7
10
3
Tags
CCSS.2.OA.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you have $5 and you want to buy the book, how much more money do you need?
10
5
20
15
Tags
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is 3 years older than his sister. If his sister is x years old, how old is Tom?
x + 2
x + 5
x - 3
x + 3
Tags
CCSS.6.EE.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box contains some chocolates. If you take out 8 chocolates, there are 20 left. How many chocolates were in the box originally?
30
18
28
24
Tags
CCSS.2.OA.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily has twice as many marbles as Jake. If Jake has x marbles, how many marbles does Lily have?
x/2
3x
2x
x
Tags
CCSS.6.EE.B.6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in 2 hours?
120 miles
90 miles
180 miles
150 miles
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 3 notebooks and 2 pens is $10. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?
$3
$4
$1
$2
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Direct Proportion

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Solving One-Step Word Problems: Identify Variables & Equations

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving Multi-Step Equations: Distributing & Isolating Variables

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Pre-Algebra: Ratios & Linear Equations Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving and Checking Multi-Step Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving and Checking Linear Word Problems for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solve One-Step Equations: Identify Variables & Translate

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving Multi-Step Equations: A 7th Grade Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade