Solving Two-Step Equations: Fun Challenges for 6th Graders

Solving Two-Step Equations: Fun Challenges for 6th Graders

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real World Math: Solving Word Problems with Equations

Real World Math: Solving Word Problems with Equations

6th Grade - University

10 Qs

One-Step Equations: Fun with Real-Life Word Problems

One-Step Equations: Fun with Real-Life Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

One-Step Equations and Word Problems for Grade 6

One-Step Equations and Word Problems for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Solve One-Step Equations: Fun Challenges for Grade 6

Solve One-Step Equations: Fun Challenges for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Solving Multi-Step Equations: Real-Life Scenarios

Solving Multi-Step Equations: Real-Life Scenarios

7th Grade - University

10 Qs

Solving 2-Step Equations: Find the Unknowns!

Solving 2-Step Equations: Find the Unknowns!

6th Grade - University

10 Qs

Solving One-Step Equations in Real-Life Scenarios

Solving One-Step Equations in Real-Life Scenarios

6th Grade - University

10 Qs

Solving One-Step Algebra: Key Info & Inverse Ops

Solving One-Step Algebra: Key Info & Inverse Ops

6th Grade - University

10 Qs

Solving Two-Step Equations: Fun Challenges for 6th Graders

Solving Two-Step Equations: Fun Challenges for 6th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 6.EE.C.9, HSA.CED.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 12 apples. She gives some to her friend and now has 5 apples left. How many apples did she give away?

7

4

10

3

Tags

CCSS.2.OA.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15. If you buy 3 books and pay with a $60 bill, how much change will you receive?

$30

$45

$10

$15

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom is 4 years older than his sister. If his sister is x years old, write an equation to find Tom's age.

Tom's age = x + 4

Tom's age = x - 4

Tom's age = x + 2

Tom's age = 2x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A movie ticket costs $8. If you buy 5 tickets and pay with a $50 bill, how much money will you have left?

$10

$20

$15

$5

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has twice as many marbles as Jake. If Jake has x marbles, write an equation to express how many marbles Lily has.

L = 3x

L = x

L = x/2

L = 2x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains 20 chocolates. If you eat 3 chocolates, how many chocolates are left in the box? Write an equation to find the answer.

15

20

10

17

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 4 notebooks and 2 pens is $14. If each notebook costs $2, how much does each pen cost?

2

4

5

3

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?