A tape diagram shows that Sarah has 3 times as many apples as Tom. If Tom has x apples and together they have 48 apples, how many apples does Tom have?
Solving Multi-Step Equations with Tape Diagrams

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
16
8
12
20
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a tape diagram, the length of a ribbon is represented as 2x + 5. If the total length of the ribbon is 25 inches, what is the value of x?
5
15
20
10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tape diagram shows that the total cost of 4 notebooks and 3 pens is $20. If each notebook costs $3, how much does each pen cost?
$1.50
$2.67
$3.00
$4.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emily has a tape diagram that represents her savings. If she saves $10 each week and currently has $50, how many weeks will it take for her to save a total of $100?
10 weeks
5 weeks
3 weeks
7 weeks
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tape diagram shows that the total number of students in two classes is 36. If Class A has 2x students and Class B has 3x students, how many students are in Class A?
18
20
14
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a tape diagram, the total distance traveled by a car is represented as 60 miles. If the car travels at a speed of 20 miles per hour, how many hours did it travel?
3 hours
2 hours
4 hours
5 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tape diagram shows that the total amount of money in a jar is $80. If there are 4 times as many quarters as dimes, how much money is in dimes?
10.00
15.00
5.00
7.27
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratio Problem Solving

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Tape Diagram and Double Number Line

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Equations and Tape Diagrams

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Writing Equations from Word Problems

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade