Solving Multi-Step Equations with Tape Diagrams

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tape diagram shows that Sarah has 3 times as many apples as Tom. If Tom has x apples and together they have 48 apples, how many apples does Tom have?
16
8
12
20
Tags
CCSS.6.EE.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a tape diagram, the length of a ribbon is represented as 2x + 5. If the total length of the ribbon is 25 inches, what is the value of x?
5
15
20
10
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tape diagram shows that the total cost of 4 notebooks and 3 pens is $20. If each notebook costs $3, how much does each pen cost?
$1.50
$2.67
$3.00
$4.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emily has a tape diagram that represents her savings. If she saves $10 each week and currently has $50, how many weeks will it take for her to save a total of $100?
10 weeks
5 weeks
3 weeks
7 weeks
Tags
CCSS.6.EE.B.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tape diagram shows that the total number of students in two classes is 36. If Class A has 2x students and Class B has 3x students, how many students are in Class A?
18
20
14
10
Tags
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a tape diagram, the total distance traveled by a car is represented as 60 miles. If the car travels at a speed of 20 miles per hour, how many hours did it travel?
3 hours
2 hours
4 hours
5 hours
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tape diagram shows that the total amount of money in a jar is $80. If there are 4 times as many quarters as dimes, how much money is in dimes?
10.00
15.00
5.00
7.27
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Tape Diagram and Double Number Line

Quiz
•
6th Grade
10 questions
6.2 - Tape Diagrams (Part 1)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Setting Up Proportions

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Tape Diagrams

Quiz
•
6th Grade
9 questions
7.6.01 - 7.6.06 IM Practice Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving Problems with Ratios - Practice #1

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Independent and Dependent Variables

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade