A company produces two types of gadgets, A and B. The cost to produce A is $5 per unit and for B is $8 per unit. If the company wants to break even at a total cost of $240, how many units of each gadget must they produce?
Solving Linear Equations: Break Even Scenarios Quiz

Quiz
•
English, Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A = 20, B = 10
A = 15, B = 20
A = 30, B = 12
A = 24, B = 15
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A local bakery sells cupcakes for $3 each and cookies for $2 each. If the bakery wants to make $150 in sales, how many cupcakes and cookies must they sell?
75 cookies and 0 cupcakes
30 cupcakes and 30 cookies
50 cupcakes and 0 cookies
25 cupcakes and 25 cookies
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gym charges a monthly fee of $30 and an additional $5 per class. If a member wants to spend a total of $100 in a month, how many classes can they attend?
10
14
16
12
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Two friends, Alex and Jamie, are selling lemonade and cookies. Alex sells lemonade for $2 per cup and Jamie sells cookies for $1 each. If they want to earn a total of $50, how many cups of lemonade and cookies must they sell?
20 cups of lemonade and 10 cookies
10 cups of lemonade and 20 cookies
25 cups of lemonade and 5 cookies
15 cups of lemonade and 5 cookies
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A concert venue has two ticket types: general admission for $20 and VIP for $50. If the venue wants to earn $1,000 from ticket sales, how many of each type of ticket must they sell?
(0, 20), (25, 10), (50, 0)
(5, 15)
(15, 20)
(10, 30)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer sells apples for $1.50 per pound and oranges for $2.00 per pound. If the farmer wants to earn $120 from selling both fruits, how many pounds of each must he sell?
50 pounds of apples and 20 pounds of oranges
30 pounds of apples and 40 pounds of oranges
40 pounds of apples and 30 pounds of oranges
25 pounds of apples and 25 pounds of oranges
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school is organizing a fundraiser selling chocolate bars for $2 each and cookies for $1 each. If they want to raise $200, how many of each item must they sell?
100 chocolate bars and 0 cookies, or 0 chocolate bars and 200 cookies, or other combinations like 50 chocolate bars and 100 cookies.
150 chocolate bars and 25 cookies
200 chocolate bars and 0 cookies
75 chocolate bars and 50 cookies
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Writing and Solving Systems of Equations

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Clothes and fashion 4º ESO

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Graphing and Interpreting Linear Inequalities in Real Life

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
3x3 Systems Review

Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Modeling Linear Relationships L2: Graphing Linear Functions Using Intercepts

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Pronouns and Antecedents

Quiz
•
KG - 11th Grade
10 questions
Linear Functions

Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
A0-02 Unit 4 Lesson D: Talk About Special Possessions

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade