5th Grade Variable Word Problems: Multiply & Divide

5th Grade Variable Word Problems: Multiply & Divide

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Equations & Inequalities in Real-Life Scenarios

7th Grade Equations & Inequalities in Real-Life Scenarios

7th Grade - University

10 Qs

Quiz3- Multi-step Problem Solving Involving Whole Numbers and Decimals

Quiz3- Multi-step Problem Solving Involving Whole Numbers and Decimals

6th Grade

10 Qs

Solving Real-Life Problems with One-Step Equations

Solving Real-Life Problems with One-Step Equations

7th Grade - University

10 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th Grade

12 Qs

Solving Real-World Problems with Function Notation

Solving Real-World Problems with Function Notation

6th Grade - University

10 Qs

Real-World Linear Equations: Modeling Costs & Revenue

Real-World Linear Equations: Modeling Costs & Revenue

8th Grade - University

10 Qs

Chapter 1 Review  (Alg 2 S2 24-25)

Chapter 1 Review (Alg 2 S2 24-25)

11th Grade

15 Qs

Distributive Property and Graphing: 6th Grade Math Quest

Distributive Property and Graphing: 6th Grade Math Quest

6th Grade - University

10 Qs

5th Grade Variable Word Problems: Multiply & Divide

5th Grade Variable Word Problems: Multiply & Divide

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.6, 3.OA.A.3, 3.OA.D.8

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If x represents the number of apples in a basket and each apple costs $2, how much do 5 apples cost?

$5

$20

$10

$15

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains y toy cars. If each toy car costs $3, what is the total cost for 4 toy cars?

$15

$6

$12

$9

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a book has x pages and you read 3 pages each day, how many days will it take to finish the book if x is 12?

6 days

5 days

4 days

3 days

Tags

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pack of pencils costs $x. If you buy 6 packs, how much do you spend in total?

x/6

6x

7x

5x

Tags

CCSS.6.EE.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are y students in a class and each student has 4 notebooks, how many notebooks are there in total?

8y

2y

y notebooks

4y

Tags

CCSS.6.EE.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has x chickens. If he sells 2 chickens, how many chickens does he have left?

2x

x + 2

x - 1

x - 2

Tags

CCSS.6.EE.B.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a movie ticket costs $5 and you buy x tickets, how much do you spend in total?

$10 + x

5 + x

5 * x

5 * (x + 1)

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for English