One-Step Equations: Reasonableness & Inverse Operations

One-Step Equations: Reasonableness & Inverse Operations

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving One-Step Equations: Real-Life Word Problems

Solving One-Step Equations: Real-Life Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Solve One-Step Equations & Evaluate Expressions Quiz

Solve One-Step Equations & Evaluate Expressions Quiz

5th Grade - University

10 Qs

Solving One-Step Equations in Real-Life Scenarios

Solving One-Step Equations in Real-Life Scenarios

6th Grade - University

10 Qs

Mastering Two-Step Equations: Inverse Operations Fun

Mastering Two-Step Equations: Inverse Operations Fun

6th Grade - University

10 Qs

Translate Situations to Expressions: Real-Life Math Quiz

Translate Situations to Expressions: Real-Life Math Quiz

5th Grade - University

10 Qs

Solving One-Step Equations in Real-Life Scenarios

Solving One-Step Equations in Real-Life Scenarios

6th Grade - University

10 Qs

One-Step Equations: Real-Life Problem Solving for 6th Grade

One-Step Equations: Real-Life Problem Solving for 6th Grade

6th Grade - University

10 Qs

Solve One-Step Equations and Check Your Answers!

Solve One-Step Equations and Check Your Answers!

6th Grade - University

9 Qs

One-Step Equations: Reasonableness & Inverse Operations

One-Step Equations: Reasonableness & Inverse Operations

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 12 apples. She gives some apples to her friend and now has 8 apples left. How many apples did she give away?

6

4

10

2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15. If you have $x, how much more money do you need to buy the book if you currently have $10?

3

7

5

10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom has 5 more than twice the number of marbles that Jerry has. If Jerry has x marbles, write an equation to find how many marbles Tom has.

T = 2x - 5

T = 2x + 5

T = 3x + 5

T = x + 5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains 20 chocolates. If you eat x chocolates, how many chocolates are left in the box?

20 + x

20 - x

20 - 20 + x

x chocolates

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily is 3 years older than her brother. If her brother is x years old, how old is Lily?

Lily is x years old.

Lily is x + 3 years old.

Lily is x + 5 years old.

Lily is x + 1 years old.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 60 miles in 1 hour. How far will it travel in x hours?

60x miles

120 miles

60x + 10 miles

30x miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 4 notebooks is $20. How much does each notebook cost?

Each notebook costs $4.

Each notebook costs $3.50.

Each notebook costs $6.

Each notebook costs $5.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?