Solving One-Step Algebra Word Problems for Grade 6

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah has 5 more than twice the number of apples that Tom has. If Tom has x apples, how many apples does Sarah have?
x + 5
2x - 5
2x + 5
3x + 5
Tags
CCSS.6.EE.B.6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $12. If you have x dollars, how much more money do you need to buy the book?
12 - 2x
12 - x
x + 12
x - 12
Tags
CCSS.HSA-SSE.A.1A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The length of a rectangle is 3 meters longer than its width. If the width is x meters, what is the length of the rectangle?
x + 3 meters
2x meters
x + 5 meters
x meters
Tags
CCSS.6.EE.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 60 miles per hour. If it travels for x hours, how far does it go?
60x miles
x miles
120x miles
60 miles
Tags
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria has 8 more than three times the number of stickers that Jake has. If Jake has x stickers, how many stickers does Maria have?
2x + 8
3x + 8
3x - 8
x + 8
Tags
CCSS.6.EE.B.6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pizza has 8 slices. If you eat x slices, how many slices are left?
8 - (x + 1)
8 + x
x slices
8 - x
Tags
CCSS.6.EE.B.6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 4 notebooks is $20. If each notebook costs x dollars, how much does one notebook cost?
3
7
5
10
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Grade 6 Expressions: Write & Evaluate Algebraic Expressions

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Writing Expressions from Word Problems: Grade 6 Review

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
6th Grade Equation Evaluation & Solution Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving One Variable Equations: Context & Accuracy Check

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
7th Grade FSA Review pt 1

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Evaluate and Solve: Equations and Expressions Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Multi-digit multiplication, division, and expanded form

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Proportions, y=kx, Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade