Solving One-Step Algebra Word Problems for Grade 6

Solving One-Step Algebra Word Problems for Grade 6

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Equations: Using Properties of Operations

Real-Life Equations: Using Properties of Operations

6th Grade - University

9 Qs

7.RP.2

7.RP.2

6th - 7th Grade

14 Qs

One-Variable Equation Word Problems for Grade 6

One-Variable Equation Word Problems for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Exploring Variable Relationships: A 5th Grade Challenge

Exploring Variable Relationships: A 5th Grade Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Translate Words to Equations: Grade 6 Algebra Quest

Translate Words to Equations: Grade 6 Algebra Quest

6th Grade - University

10 Qs

Exploring Variables and Expressions in Word Problems

Exploring Variables and Expressions in Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Multiply & Divide Fractions Word Problems

Multiply & Divide Fractions Word Problems

6th Grade

15 Qs

Translate Word Problems: Equations & Variables for Grade 6

Translate Word Problems: Equations & Variables for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Solving One-Step Algebra Word Problems for Grade 6

Solving One-Step Algebra Word Problems for Grade 6

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah has 5 more than twice the number of apples that Tom has. If Tom has x apples, how many apples does Sarah have?

x + 5

2x - 5

2x + 5

3x + 5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12. If you have x dollars, how much more money do you need to buy the book?

12 - 2x

12 - x

x + 12

x - 12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The length of a rectangle is 3 meters longer than its width. If the width is x meters, what is the length of the rectangle?

x + 3 meters

2x meters

x + 5 meters

x meters

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 60 miles per hour. If it travels for x hours, how far does it go?

60x miles

x miles

120x miles

60 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 8 more than three times the number of stickers that Jake has. If Jake has x stickers, how many stickers does Maria have?

2x + 8

3x + 8

3x - 8

x + 8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza has 8 slices. If you eat x slices, how many slices are left?

8 - (x + 1)

8 + x

x slices

8 - x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 4 notebooks is $20. If each notebook costs x dollars, how much does one notebook cost?

3

7

5

10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?