Unit Rates and Ratios: Proportionality in Action

Unit Rates and Ratios: Proportionality in Action

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Slope: Fun with Proportional Thinking

Unit Rates and Slope: Fun with Proportional Thinking

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, ratios, conversions

Rates, ratios, conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates & Ratios: Fun Word Problems for Grade 6

Unit Rates & Ratios: Fun Word Problems for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

6th Grade - University

15 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates and Ratios: Proportionality in Action

Unit Rates and Ratios: Proportionality in Action

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. What is the constant of proportionality between flour and sugar?

2.0

1.0

0.75

1.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?

25 miles per gallon

30 miles per gallon

40 miles per gallon

35 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school is planning a field trip and needs to rent buses. If 4 buses can carry 160 students, how many students can 10 buses carry?

250 students

400 students

300 students

350 students

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A fruit vendor sells apples at a rate of 5 apples for $3. What is the cost of 12 apples?

$9.00

$7.20

$5.00

$10.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a runner completes 10 laps in 25 minutes, what is the constant of proportionality in laps per minute?

1 lap per minute

0.5 laps per minute

0.2 laps per minute

0.4 laps per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A painter can paint 3 rooms in 2 days. How many rooms can the painter complete in 5 days?

7

10

5

8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 tablespoons of oil for every 6 servings. How much oil is needed for 15 servings?

12 tablespoons

10 tablespoons

6 tablespoons

8 tablespoons

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?