A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
75 miles per hour
30 miles per hour
100 miles per hour
50 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 apples cost $2, how much would 10 apples cost?
$5.00
$6.00
$4.00
$3.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
2:3
4:3
3:2
1:2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 2 hours, how many miles does he ride per hour?
40 miles per hour
30 miles per hour
20 miles per hour
50 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of oranges for $10. What is the cost per pound?
$1 per pound
$2 per pound
$5 per pound
$3 per pound
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
25 miles per gallon
20 miles per gallon
30 miles per gallon
15 miles per gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for a ratio of 1 part vinegar to 4 parts oil. If you use 2 cups of vinegar, how much oil do you need?
10 cups of oil
6 cups of oil
4 cups of oil
8 cups of oil
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Decimal Division: Real-World Word Problems for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Graphing and Writing Proportional Relationships in 7th Grade

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade