Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

6th Grade

7 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

75 miles per hour

30 miles per hour

100 miles per hour

50 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 apples cost $2, how much would 10 apples cost?

$5.00

$6.00

$4.00

$3.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?

2:3

4:3

3:2

1:2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a cyclist rides 60 miles in 2 hours, how many miles does he ride per hour?

40 miles per hour

30 miles per hour

20 miles per hour

50 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 5 pounds of oranges for $10. What is the cost per pound?

$1 per pound

$2 per pound

$5 per pound

$3 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?

25 miles per gallon

20 miles per gallon

30 miles per gallon

15 miles per gallon

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for a ratio of 1 part vinegar to 4 parts oil. If you use 2 cups of vinegar, how much oil do you need?

10 cups of oil

6 cups of oil

4 cups of oil

8 cups of oil

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?