Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
75 miles per hour
30 miles per hour
100 miles per hour
50 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 apples cost $2, how much would 10 apples cost?
$5.00
$6.00
$4.00
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
2:3
4:3
3:2
1:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 2 hours, how many miles does he ride per hour?
40 miles per hour
30 miles per hour
20 miles per hour
50 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of oranges for $10. What is the cost per pound?
$1 per pound
$2 per pound
$5 per pound
$3 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 12 gallons of gas to travel 300 miles, what is the unit rate in miles per gallon?
25 miles per gallon
20 miles per gallon
30 miles per gallon
15 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for a ratio of 1 part vinegar to 4 parts oil. If you use 2 cups of vinegar, how much oil do you need?
10 cups of oil
6 cups of oil
4 cups of oil
8 cups of oil
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportional Relationship 7RP2

Quiz
•
7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade