Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
35 miles per gallon
40 miles per gallon
25 miles per gallon
30 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 apples cost $1.50, how much would 8 apples cost?
$4.00
$5.00
$2.50
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of flour for 12 cookies. How much flour is needed for 30 cookies?
8 cups of flour
12 cups of flour
6 cups of flour
10 cups of flour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 kilometers in 50 minutes. What is the runner's speed in kilometers per hour?
10 km/h
15 km/h
8 km/h
12 km/h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pounds of oranges cost $3.75, what is the cost per pound?
$1.25
$0.50
$0.75
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school has 240 students and 12 teachers. What is the ratio of students to teachers?
20:1
5:1
30:1
15:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car can travel 300 miles on 10 gallons of gas, how many miles can it travel on 15 gallons?
500 miles
375 miles
300 miles
450 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Lesson 2 Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Grade 6 Unit Rate Challenges: Calculate & Compare Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade