Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CFA1 Unit 1 Review

CFA1 Unit 1 Review

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Proportions: 5th Grade Challenge

Unit Rates and Proportions: 5th Grade Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates, Proportions

Rates, Unit Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit 2 Test Review

Unit 2 Test Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?

35 miles per gallon

40 miles per gallon

25 miles per gallon

30 miles per gallon

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 apples cost $1.50, how much would 8 apples cost?

$4.00

$5.00

$2.50

$3.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 cups of flour for 12 cookies. How much flour is needed for 30 cookies?

8 cups of flour

12 cups of flour

6 cups of flour

10 cups of flour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A runner completes 10 kilometers in 50 minutes. What is the runner's speed in kilometers per hour?

10 km/h

15 km/h

8 km/h

12 km/h

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pounds of oranges cost $3.75, what is the cost per pound?

$1.25

$0.50

$0.75

$1.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school has 240 students and 12 teachers. What is the ratio of students to teachers?

20:1

5:1

30:1

15:1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car can travel 300 miles on 10 gallons of gas, how many miles can it travel on 15 gallons?

500 miles

375 miles

300 miles

450 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?