A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
35 miles per gallon
40 miles per gallon
25 miles per gallon
30 miles per gallon
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 apples cost $1.50, how much would 8 apples cost?
$4.00
$5.00
$2.50
$3.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of flour for 12 cookies. How much flour is needed for 30 cookies?
8 cups of flour
12 cups of flour
6 cups of flour
10 cups of flour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 kilometers in 50 minutes. What is the runner's speed in kilometers per hour?
10 km/h
15 km/h
8 km/h
12 km/h
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pounds of oranges cost $3.75, what is the cost per pound?
$1.25
$0.50
$0.75
$1.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school has 240 students and 12 teachers. What is the ratio of students to teachers?
20:1
5:1
30:1
15:1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car can travel 300 miles on 10 gallons of gas, how many miles can it travel on 15 gallons?
500 miles
375 miles
300 miles
450 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Fun Unit Rate Challenges for 5th Graders!

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Rate and Unit Rate Problem Solving for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade