Unit Rate Mastery: Solve Rate Challenges for Grade 6

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 180 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
75 miles per hour
60 miles per hour
45 miles per hour
90 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed for 1 cookie?
2/3 cup
1/2 cup
1 cup
1/3 cup
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A cyclist rides 45 miles in 2 hours. How many miles does the cyclist ride in 1 hour?
20 miles
22.5 miles
25 miles
30 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the cost per pound of apples?
$3 per pound
$2 per pound
$1 per pound
$5 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a train travels 240 miles in 4 hours, what is the unit rate in miles per hour?
60 miles per hour
50 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A factory produces 300 toys in 5 hours. How many toys does it produce in 1 hour?
50
60
100
75
Tags
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes a 10-kilometer race in 50 minutes. What is the runner's speed in kilometers per hour?
12 km/h
15 km/h
10 km/h
8 km/h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade