Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Purple Quiz

Purple Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates, Proportions

Rates, Unit Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Rate (Solving Word Problems)

Rate (Solving Word Problems)

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?

30 miles per hour

50 miles per hour

75 miles per hour

100 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 4 cups of flour to make 12 cookies. What is the unit rate of cups of flour per cookie?

1 cup of flour per cookie

4 cups of flour per cookie

2 cups of flour per cookie

1/3 cups of flour per cookie

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A graph shows the number of books read by a student over 5 months. If the student read 20 books in 5 months, what is the unit rate of books read per month?

2 books per month

3 books per month

5 books per month

4 books per month

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a bike can travel 60 miles on 2 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?

45 miles per gallon

30 miles per gallon

25 miles per gallon

15 miles per gallon

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 5 pounds of apples for $10. What is the unit rate of cost per pound of apples?

$5 per pound

$1 per pound

$3 per pound

$2 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A runner completes 10 laps in 25 minutes. What is the unit rate of laps per minute?

0.2 laps per minute

0.1 laps per minute

0.4 laps per minute

1 lap per minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A graph shows the relationship between hours studied and test scores. If a student studies for 4 hours and scores 80%, what is the unit rate of score per hour studied?

25% per hour

30% per hour

20% per hour

15% per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?