Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
80 miles per hour
60 miles per hour
70 miles per hour
50 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe calls for 3 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed to make 30 cookies?
7.5 cups
4.5 cups
10 cups
5 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 apples for $2. What is the cost of one apple?
$1.00
$0.40
$0.50
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a bike can travel 15 miles in 1 hour, how far can it travel in 3 hours at the same rate?
30 miles
45 miles
75 miles
60 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A class has 24 students, and the ratio of boys to girls is 2:1. How many girls are in the class?
10
8
12
6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 10 gallons of gas to travel 250 miles, what is the unit rate of miles per gallon?
15 miles per gallon
20 miles per gallon
30 miles per gallon
25 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of sugar for every 6 cups of flour. What is the ratio of sugar to flour?
4:5
3:4
2:3
1:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Mastering Unit Rates and Ratios in Everyday Scenarios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Proportions: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratio and Unit Rate Skills for 6th Grade Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rations and Operations: Real-World Math Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade