A car travels 240 miles in 4 hours. What is the unit rate in miles per hour?
Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
80 miles per hour
60 miles per hour
70 miles per hour
50 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe calls for 3 cups of flour to make 12 cookies, how many cups of flour are needed to make 30 cookies?
7.5 cups
4.5 cups
10 cups
5 cups
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 5 apples for $2. What is the cost of one apple?
$1.00
$0.40
$0.50
$0.25
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a bike can travel 15 miles in 1 hour, how far can it travel in 3 hours at the same rate?
30 miles
45 miles
75 miles
60 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A class has 24 students, and the ratio of boys to girls is 2:1. How many girls are in the class?
10
8
12
6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car uses 10 gallons of gas to travel 250 miles, what is the unit rate of miles per gallon?
15 miles per gallon
20 miles per gallon
30 miles per gallon
25 miles per gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 cups of sugar for every 6 cups of flour. What is the ratio of sugar to flour?
4:5
3:4
2:3
1:2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates and Ratios: Real-Life Application Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
13 questions
Ratio and Rate

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Rates: Solve Real-Life Ratio Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Ratios: A 6th Grade Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade