Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing and Writing Proportional Relationships in 7th Grade

Graphing and Writing Proportional Relationships in 7th Grade

7th Grade - University

10 Qs

Decimal Division & Multi-Step Word Problems for Grade 5

Decimal Division & Multi-Step Word Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

6th - 9th Grade

15 Qs

Proportional Relationships and Rates in Real-World Scenarios

Proportional Relationships and Rates in Real-World Scenarios

8th Grade - University

10 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

7th Grade - University

10 Qs

Unit 4  Lessons 2-5 Quiz Review

Unit 4 Lessons 2-5 Quiz Review

7th Grade

12 Qs

Exploring Unit Rates and Ratios: Grade 6 Challenge

Exploring Unit Rates and Ratios: Grade 6 Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the constant of proportionality between flour and sugar?

1/3

3/2

2/3

4/3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?

40 miles per gallon

25 miles per gallon

35 miles per gallon

30 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school has a ratio of 4 teachers for every 20 students. What is the constant of proportionality for teachers to students?

0.2

0.1

0.5

1.0

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a fruit stand sells 3 apples for $1.50, what is the cost of one apple?

$0.75

$0.50

$1.00

$0.25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bike can travel 60 miles in 2 hours. What is the constant of proportionality in miles per hour?

75 miles per hour

30 miles per hour

45 miles per hour

15 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a painter can paint 5 rooms in 10 hours, how many rooms can he paint in 1 hour?

1 room

0.5 rooms

2 rooms

3 rooms

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 eggs for every 2 cups of milk. What is the ratio of eggs to milk?

1:2

2:1

3:1

4:2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?