Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mathematic Revision

Mathematic Revision

6th - 9th Grade

12 Qs

Post Assessment 3 (Part 1)

Post Assessment 3 (Part 1)

University

15 Qs

Law & Justice Spelling Test 2

Law & Justice Spelling Test 2

7th - 9th Grade

15 Qs

Transport and travelling

Transport and travelling

9th - 12th Grade

10 Qs

9º Quiz Adverbial and PPC

9º Quiz Adverbial and PPC

9th Grade

10 Qs

Goniometria

Goniometria

11th Grade

10 Qs

Sitcoms and Satire

Sitcoms and Satire

7th - 8th Grade

10 Qs

Exercises

Exercises

9th Grade

10 Qs

Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the constant of proportionality between flour and sugar?

1/3

3/2

2/3

4/3

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?

40 miles per gallon

25 miles per gallon

35 miles per gallon

30 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A school has a ratio of 4 teachers for every 20 students. What is the constant of proportionality for teachers to students?

0.2

0.1

0.5

1.0

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a fruit stand sells 3 apples for $1.50, what is the cost of one apple?

$0.75

$0.50

$1.00

$0.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bike can travel 60 miles in 2 hours. What is the constant of proportionality in miles per hour?

75 miles per hour

30 miles per hour

45 miles per hour

15 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a painter can paint 5 rooms in 10 hours, how many rooms can he paint in 1 hour?

1 room

0.5 rooms

2 rooms

3 rooms

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 eggs for every 2 cups of milk. What is the ratio of eggs to milk?

1:2

2:1

3:1

4:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?