Mastering Ratios and Unit Rates in Everyday Math

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the constant of proportionality between flour and sugar?
1/3
3/2
2/3
4/3
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
40 miles per gallon
25 miles per gallon
35 miles per gallon
30 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school has a ratio of 4 teachers for every 20 students. What is the constant of proportionality for teachers to students?
0.2
0.1
0.5
1.0
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a fruit stand sells 3 apples for $1.50, what is the cost of one apple?
$0.75
$0.50
$1.00
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bike can travel 60 miles in 2 hours. What is the constant of proportionality in miles per hour?
75 miles per hour
30 miles per hour
45 miles per hour
15 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a painter can paint 5 rooms in 10 hours, how many rooms can he paint in 1 hour?
1 room
0.5 rooms
2 rooms
3 rooms
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 4 eggs for every 2 cups of milk. What is the ratio of eggs to milk?
1:2
2:1
3:1
4:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit rate/slope/ rate of change

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
8 questions
Converting Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rate and Real-World Problem Solving for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Calculate and Identify Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
9 questions
Solving Proportional Word Problems in 7th Grade

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Real-Life Unit Rates and Proportions Quiz for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade