Solving Two-Step Equations: Find the Unknowns!

Solving Two-Step Equations: Find the Unknowns!

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems Missing Information

Word Problems Missing Information

2nd Grade - University

12 Qs

Math Monitoring Week of 3/11/22 +/- MR

Math Monitoring Week of 3/11/22 +/- MR

6th Grade

10 Qs

Real-World Expressions: Set Up and Solve Equations

Real-World Expressions: Set Up and Solve Equations

5th Grade - University

10 Qs

Three-Digit Change Problems: Estimating Sums & Differences

Three-Digit Change Problems: Estimating Sums & Differences

3rd Grade - University

10 Qs

Mastering Double Digit Addition & Subtraction Fun!

Mastering Double Digit Addition & Subtraction Fun!

2nd Grade - University

10 Qs

Estimating Sums and Differences: Fun with Math!

Estimating Sums and Differences: Fun with Math!

2nd Grade - University

10 Qs

Word Problems: Translate and Interpret in Math Adventure

Word Problems: Translate and Interpret in Math Adventure

4th Grade - University

10 Qs

Solving Systems of Equations: Real-World Scenarios

Solving Systems of Equations: Real-World Scenarios

8th Grade - University

10 Qs

Solving Two-Step Equations: Find the Unknowns!

Solving Two-Step Equations: Find the Unknowns!

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 15 apples. She gives some to her friend and now has 7 apples left. How many apples did she give away?

10

12

8

5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12. If you have $5, how much more money do you need to buy the book?

$3

$7

$5

$10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom has twice as many marbles as Jerry. If Jerry has 8 marbles, how many marbles does Tom have?

20

10

12

16

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains some chocolates. If you take away 6 chocolates, there are 14 left. How many chocolates were in the box originally?

20

16

22

18

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily bought 3 packs of stickers. Each pack has the same number of stickers. If she has 24 stickers in total, how many stickers are in each pack?

6

10

12

8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has 50 apples. He sells some and has 30 apples left. How many apples did he sell?

15

20

10

25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 4 notebooks is $20. How much does each notebook cost?

$5

$15

$10

$2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?