Rational Numbers: Comparing and Adding Fractions Quiz

Rational Numbers: Comparing and Adding Fractions Quiz

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Summer Quiz 4 Rates and Unit Rates

Summer Quiz 4 Rates and Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

8th Grade

12 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

Solving Real-Life Fraction Problems and Simplifying

Solving Real-Life Fraction Problems and Simplifying

5th Grade - University

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Finding the unit rate

Finding the unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Rational Numbers: Comparing and Adding Fractions Quiz

Rational Numbers: Comparing and Adding Fractions Quiz

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has 3/4 of a pizza, and Tom has 2/3 of a pizza. Who has more pizza?

Tom has more pizza.

They have the same amount of pizza.

Lily has more pizza.

Lily and Tom have no pizza.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a 1/2 pound of apples for $2.50 and a 3/4 pound for $3.00. Which is the better deal per pound?

1/2 pound for $2.50 is the better deal.

3/4 pound for $4.00 is the better deal.

1 pound for $5.00 is the better deal.

3/4 pound for $3.00 is the better deal.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a race, Sarah ran 1.2 miles, and Jake ran 1.5 miles. How much farther did Jake run than Sarah?

1 mile

0.3 miles

0.5 miles

0.2 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma read 1/5 of a book, and her friend read 1/4 of the same book. Who read more of the book?

Neither read any of the book.

Emma's friend read more of the book.

Both read the same amount of the book.

Emma read more of the book.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2/3 cup of sugar, but you only have 1/2 cup. How much more sugar do you need?

1/2 cup

1/4 cup

1/6 cup

1/3 cup

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

During a sale, a shirt costs $15.75 and a pair of pants costs $18.50. How much more do the pants cost than the shirt?

$1.25

$2.75

$3.50

$4.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A tank can hold 3/4 of a gallon of water, and currently, it has 1/2 gallon. How much more water can it hold?

1/2 gallon

3/4 gallon

1/8 gallon

1/4 gallon

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?