Lily has 3/4 of a pizza, and Tom has 2/3 of a pizza. Who has more pizza?
Rational Numbers: Comparing and Adding Fractions Quiz

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has more pizza.
They have the same amount of pizza.
Lily has more pizza.
Lily and Tom have no pizza.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a 1/2 pound of apples for $2.50 and a 3/4 pound for $3.00. Which is the better deal per pound?
1/2 pound for $2.50 is the better deal.
3/4 pound for $4.00 is the better deal.
1 pound for $5.00 is the better deal.
3/4 pound for $3.00 is the better deal.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a race, Sarah ran 1.2 miles, and Jake ran 1.5 miles. How much farther did Jake run than Sarah?
1 mile
0.3 miles
0.5 miles
0.2 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emma read 1/5 of a book, and her friend read 1/4 of the same book. Who read more of the book?
Neither read any of the book.
Emma's friend read more of the book.
Both read the same amount of the book.
Emma read more of the book.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2/3 cup of sugar, but you only have 1/2 cup. How much more sugar do you need?
1/2 cup
1/4 cup
1/6 cup
1/3 cup
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
During a sale, a shirt costs $15.75 and a pair of pants costs $18.50. How much more do the pants cost than the shirt?
$1.25
$2.75
$3.50
$4.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A tank can hold 3/4 of a gallon of water, and currently, it has 1/2 gallon. How much more water can it hold?
1/2 gallon
3/4 gallon
1/8 gallon
1/4 gallon
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Dividing/Multiplying Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
5th Grade Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Multiply and Divide Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade