Money Division Challenges: Coins and Sharing Equally

Money Division Challenges: Coins and Sharing Equally

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

tiger

tiger

3rd Grade

10 Qs

ENGLISH EVALUATION - FIFTH GRADE

ENGLISH EVALUATION - FIFTH GRADE

5th Grade

12 Qs

Techniques to close reading

Techniques to close reading

9th Grade

12 Qs

The Shed.. (CLASS 7 NCERT BOOK)

The Shed.. (CLASS 7 NCERT BOOK)

7th Grade

10 Qs

VERBS

VERBS

5th Grade

12 Qs

QUIZ - FRACTIONS

QUIZ - FRACTIONS

University

10 Qs

How colorful is your life?

How colorful is your life?

3rd - 5th Grade

10 Qs

E6 unit 10

E6 unit 10

6th Grade

12 Qs

Money Division Challenges: Coins and Sharing Equally

Money Division Challenges: Coins and Sharing Equally

Assessment

Quiz

English, Mathematics

3rd Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
3.OA.A.3, 4.MD.A.2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you have 24 coins and you want to divide them equally into 3 piggy banks, how many coins will each piggy bank have?

12

6

8

10

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah has $15. She wants to share it equally with her 5 friends. How much money will each friend get?

Each friend will get $4.

Each friend will get $2.

Each friend will get $5.

Each friend will get $3.

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A toy costs $30. If you buy 3 toys, how much money do you need to pay in total?

$100

$90

$60

$120

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom has 50 cents in quarters. If he divides his quarters equally among 5 friends, how many cents will each friend get?

15 cents

5 cents

10 cents

20 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lily has $20. She buys 4 notebooks that cost $3 each. How much money does she have left?

$12

$8

$15

$5

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a pack of gum costs $1.50 and you buy 6 packs, how much money do you spend in total?

$7.50

$9.00

$6.00

$12.00

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A jar contains 36 candies. If you want to share them equally among 9 children, how many candies will each child receive?

5

6

4

3

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?