Money Math: Multiplying Prices & Saving for Fun!

Money Math: Multiplying Prices & Saving for Fun!

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real Life Equations

Real Life Equations

7th Grade

10 Qs

Solving and Graphing Multistep Inequalities in Real Life

Solving and Graphing Multistep Inequalities in Real Life

8th Grade - University

10 Qs

Canada Grade 8 Math Understanding personal finance, budgeting

Canada Grade 8 Math Understanding personal finance, budgeting

8th Grade

15 Qs

Saving for Large Purchases Quiz

Saving for Large Purchases Quiz

9th - 12th Grade

10 Qs

Mastering Two-Step Inequalities: Real-World Scenarios

Mastering Two-Step Inequalities: Real-World Scenarios

7th Grade - University

10 Qs

Division Word Problems

Division Word Problems

5th - 7th Grade

10 Qs

Real-Life Inequalities: Translate and Solve for Grade 7

Real-Life Inequalities: Translate and Solve for Grade 7

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Inequalities: Translating Words & Solutions

Real-Life Inequalities: Translating Words & Solutions

8th Grade - University

10 Qs

Money Math: Multiplying Prices & Saving for Fun!

Money Math: Multiplying Prices & Saving for Fun!

Assessment

Quiz

English, Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a toy costs $5 and you buy 3 toys, how much do you spend in total?

$5

$10

$15

$20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $8. If you buy 4 books, what is the total cost?

$16

$40

$32

$24

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $20 and want to buy packs of stickers that cost $2 each. How many packs can you buy?

8

10

15

5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a sandwich costs $6 and you buy 2 sandwiches, how much money do you spend?

$15

$12

$10

$8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A video game costs $30. If you save $5 each week, how many weeks will it take to save enough to buy the game?

4 weeks

10 weeks

8 weeks

6 weeks

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You buy 5 bags of chips for $3 each. What is the total amount you spent on chips?

$10

$5

$15

$20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a movie ticket costs $12 and you go to the movies with 3 friends, how much do you spend in total?

$36

$48

$24

$60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?