Lily bought 3 boxes of chocolates for Valentine's Day. Each box costs $x. If she spent $24 in total, what is the cost of each box?
7th Grade Valentine's Day: Solve for Variables in Context

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$10
$6
$12
$8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has $50 to spend on Valentine's gifts. He buys a bouquet of flowers for $15 and spends the rest on chocolates. If he buys $y$ boxes of chocolates at $5 each, how many boxes did he buy?
3
7
5
10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah wants to send Valentine's cards to her friends. If she has 12 cards and gives away 3, how many cards does she have left? If she plans to send $z$ cards to her best friends, how many will she have remaining?
6 - z
3 - z
12 - z
9 - z
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jake is planning a Valentine's party. He has $80 to spend. He buys decorations for $20 and wants to spend the rest on snacks. If he spends $x$ on snacks, how much does he have left?
60 - x
20 + x
80 - x
60 + x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Emma is making Valentine's cookies. She uses 2 cups of flour and needs to add $y$ cups of sugar to the mixture. If she wants to use a total of 5 cups of ingredients, how much sugar does she need?
2 cups
3 cups
4 cups
1 cup
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A Valentine's Day dance ticket costs $10. If Mia buys 4 tickets and has $x$ left, how much money did she start with?
$40 + x
$30 + x
$50 - x
$20 + 2x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mark is buying Valentine's gifts for his family. He buys 2 gifts for $15 each and has $x$ left. If he started with $60, how much does he have left after buying the gifts?
30
25
35
40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
St. Valentine's Day Quiz

Quiz
•
10th Grade
15 questions
Valentines Day

Quiz
•
1st Grade - University
10 questions
Real-Life One-Step Equations: Key Info & Inverse Ops

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
One-Step Math: Identify Operations & Evaluate Expressions

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Valentine's Day Figurative Language

Quiz
•
11th Grade - University
15 questions
Exploring St. Valentine's Day

Quiz
•
12th Grade - University
8 questions
St. Valentine's Quiz

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Valentine

Quiz
•
10th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade