Real-Life Two-Step Equations: Solve and Interpret

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria has 3 times as many apples as John. If John has x apples and together they have 36 apples, how many apples does John have?
6
12
9
15
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $15. If you buy 4 books and pay with a $100 bill, how much change will you receive?
$50
$40
$25
$30
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom is 5 years older than his sister. If the sum of their ages is 25, how old is Tom?
12
10
15
20
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A movie ticket costs $12. If you buy y tickets and spend $60, how many tickets did you buy?
6
4
7
5
Tags
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lisa has twice as many marbles as Sam. If Sam has m marbles and together they have 30 marbles, how many marbles does Sam have?
5
10
15
20
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A shirt costs $20. If you buy 3 shirts and a pair of pants for $30, how much did you spend in total?
$90
$70
$80
$60
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The total cost of 5 notebooks and 2 pens is $22. If each pen costs $2, how much does each notebook cost?
5.20
2.50
3.60
4.00
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Real-Life Two-Step Equations: Solve & Check Solutions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Real-Life Linear Equations: Solve and Interpret Solutions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
One Variable Equations: Solve Real-World Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving Multi-Step Equations: A 7th Grade Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving Multi-Step Equations and Variables in Context

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Exploring Linear Equations: Real-Life Problem Solving

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Real-Life Linear Equations: One-Variable Challenges

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Solving One Variable Equations: Real-World Scenarios

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade