Real-Life Two-Step Equations: Solve and Interpret

Real-Life Two-Step Equations: Solve and Interpret

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving and Checking Multistep Equations for 8th Graders

Solving and Checking Multistep Equations for 8th Graders

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Problems: Linear Equations for 5th Graders

Solving Real-Life Problems: Linear Equations for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

Solving Two-Step Equations: Find the Unknowns!

Solving Two-Step Equations: Find the Unknowns!

7th Grade - University

10 Qs

Variables on Both Sides Word Problems

Variables on Both Sides Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Solving Real-Life Word Problems with Multi-Step Equations

Solving Real-Life Word Problems with Multi-Step Equations

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Linear Equations: Solve and Interpret Solutions

Real-Life Linear Equations: Solve and Interpret Solutions

7th Grade - University

10 Qs

One Variable Equations: Solve Real-World Problems

One Variable Equations: Solve Real-World Problems

7th Grade - University

10 Qs

Solving Equations: Isolate Variables & Check Solutions

Solving Equations: Isolate Variables & Check Solutions

8th Grade - University

10 Qs

Real-Life Two-Step Equations: Solve and Interpret

Real-Life Two-Step Equations: Solve and Interpret

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 3 times as many apples as John. If John has x apples and together they have 36 apples, how many apples does John have?

6

12

9

15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15. If you buy 4 books and pay with a $100 bill, how much change will you receive?

$50

$40

$25

$30

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom is 5 years older than his sister. If the sum of their ages is 25, how old is Tom?

12

10

15

20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A movie ticket costs $12. If you buy y tickets and spend $60, how many tickets did you buy?

6

4

7

5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lisa has twice as many marbles as Sam. If Sam has m marbles and together they have 30 marbles, how many marbles does Sam have?

5

10

15

20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A shirt costs $20. If you buy 3 shirts and a pair of pants for $30, how much did you spend in total?

$90

$70

$80

$60

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost of 5 notebooks and 2 pens is $22. If each pen costs $2, how much does each notebook cost?

5.20

2.50

3.60

4.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?