Solving Real-Life Linear Inequalities: Grade 8 Quiz

Solving Real-Life Linear Inequalities: Grade 8 Quiz

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Keystone Algebra Module 1 2018

Keystone Algebra Module 1 2018

7th - 10th Grade

12 Qs

Solving Systems of Inequalities

Solving Systems of Inequalities

10th - 12th Grade

15 Qs

Alg 1 Unit 2 Desmos Review

Alg 1 Unit 2 Desmos Review

9th Grade

13 Qs

Keystone Algebra Inequalities Review

Keystone Algebra Inequalities Review

9th - 10th Grade

10 Qs

Inequalities in Action: Solve and Graph Multi-Step Challenges

Inequalities in Action: Solve and Graph Multi-Step Challenges

8th Grade - University

10 Qs

Real-Life Inequalities: Solve & Graph Your Limits

Real-Life Inequalities: Solve & Graph Your Limits

8th Grade - University

10 Qs

(PA) Unit 6 Inequalities Summative Warmup

(PA) Unit 6 Inequalities Summative Warmup

6th - 8th Grade

11 Qs

Solving and Interpreting Multistep Inequalities in Context

Solving and Interpreting Multistep Inequalities in Context

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Linear Inequalities: Grade 8 Quiz

Solving Real-Life Linear Inequalities: Grade 8 Quiz

Assessment

Quiz

English, Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.8, 7.EE.B.4B

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. A store sells notebooks for $2 each. If you want to spend no more than $20, how many notebooks can you buy? Write the inequality and find the solution set.

5

10

15

12

Tags

CCSS.6.EE.B.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A gym charges a monthly fee of $30 plus $5 for each class attended. If you want to spend no more than $100 in a month, how many classes can you attend? Write the inequality and find the solution set.

14

12

10

16

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. A car rental company charges a flat fee of $50 plus $0.20 per mile driven. If you want to spend no more than $100, how many miles can you drive? Write the inequality and find the solution set.

x ≤ 250

x ≤ 200

x ≤ 150

x ≤ 300

Tags

CCSS.6.EE.B.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. A farmer has a budget of $500 to buy seeds. If each bag of seeds costs $25, how many bags can the farmer buy? Write the inequality and find the solution set.

20

15

25

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A concert hall has a seating capacity of 300. If each ticket costs $15, how many tickets can be sold to make at least $2000? Write the inequality and find the solution set.

100 <= x <= 250

150 <= x <= 300

134 <= x <= 300

200 <= x <= 350

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. A school is planning a field trip and has a budget of $600. If each student pays $15, how many students can attend? Write the inequality and find the solution set.

30

50

25

40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. A bakery sells cupcakes for $3 each. If you want to spend no more than $45, how many cupcakes can you buy? Write the inequality and find the solution set.

5

10

20

15

Tags

CCSS.6.EE.B.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?