Real-Life Multiplication: Solve Fun Word Problems!

Real-Life Multiplication: Solve Fun Word Problems!

2nd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fun Math Word Problems: Time, Money, and Measurement!

Fun Math Word Problems: Time, Money, and Measurement!

3rd Grade - University

10 Qs

NC EOG OA 3rd grade review

NC EOG OA 3rd grade review

3rd Grade

12 Qs

Distributive Property of Multiplication

Distributive Property of Multiplication

3rd Grade

12 Qs

Chapter 3 Dividing with a One-Digit Divisor

Chapter 3 Dividing with a One-Digit Divisor

5th Grade

15 Qs

Topic 10 Math Review

Topic 10 Math Review

3rd Grade

15 Qs

Fun Math Challenges: Time & Money for Grade 3 Students

Fun Math Challenges: Time & Money for Grade 3 Students

3rd Grade - University

10 Qs

Multiplication & Division Word Problems

Multiplication & Division Word Problems

6th - 12th Grade

10 Qs

Valentine's Day Math

Valentine's Day Math

2nd Grade

12 Qs

Real-Life Multiplication: Solve Fun Word Problems!

Real-Life Multiplication: Solve Fun Word Problems!

Assessment

Quiz

English, Mathematics

2nd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If there are 4 bags of apples and each bag has 3 apples, how many apples are there in total?

8

12

10

15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box has 5 rows of chocolates, and each row has 6 chocolates. How many chocolates are in the box?

24

30

18

36

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 7 days in a week. If you have 2 weeks, how many days do you have?

12 days

10 days

14 days

16 days

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has 8 fields, and each field has 2 cows. How many cows does the farmer have in total?

20

10

12

16

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a pencil costs 3 dollars and you buy 4 pencils, how much money do you spend?

15 dollars

10 dollars

8 dollars

12 dollars

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 6 chairs at each table in a classroom. If there are 3 tables, how many chairs are there in total?

30

24

12

18

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker makes 5 loaves of bread each day. How many loaves does he make in 4 days?

20

15

25

10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?