Multi Step Math Word Problems

Multi Step Math Word Problems

4th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Summing up: What have we learned?

Summing up: What have we learned?

4th - 7th Grade

14 Qs

Adding Money & Calculating Sales Tax Quiz (Harder)

Adding Money & Calculating Sales Tax Quiz (Harder)

4th - 12th Grade

8 Qs

Operations with decimals

Operations with decimals

4th Grade

14 Qs

FINANCIAL LITERACY YEAR 6 DLP

FINANCIAL LITERACY YEAR 6 DLP

4th Grade

11 Qs

Chapter 20 Mark-up and Margin

Chapter 20 Mark-up and Margin

1st - 12th Grade

8 Qs

Single and Series Discounts

Single and Series Discounts

1st - 12th Grade

10 Qs

Adding money amounts

Adding money amounts

3rd - 4th Grade

10 Qs

ILT Math Challenge Part 2

ILT Math Challenge Part 2

3rd - 7th Grade

12 Qs

Multi Step Math Word Problems

Multi Step Math Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.5, 5.NBT.B.7

Standards-aligned

Created by

Nia Scaife

Used 2+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pair of jeans costs $89. A jean jacket costs twice as much. What is the total cost of a jean jacket and 4 pairs of jeans?

$445

$534

$623

$712

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah bought a shirt on sale for $35. The original price of the shirt was 3 times that amount. What was the original price of the shirt?

$70

$105

$90

$115

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah bought a pair of shoes on sale for $28. The original price of the shoes was 5 times that amount. What was the original price of the shoes?

$140

$120

$150

$130

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Together, how much money did the shirt and shoes cost before they went on sale?

$245

$255

$265

$275

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tickets to  the museum are $15 for adults and $12 for students. If the 50 students and 8 adults go to the museum, how much will we need to pay?
$720.00
$750.00
$846.00
huh?

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At the store, a pack of markers cost $12 and a pack of notebooks cost $15. How much would it cost to buy 3 packs of pencils and 3 packs of notebooks?

$27

$36

$81

$33

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emily bought a book for $20, which was 4 times less than the original price. What was the original price of the book?

$60

$50

$100

$80

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A concert ticket costs $45. If you buy 5 tickets, how much will you spend in total?

$275

$250

$225

$200

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A laptop is priced at $900, and a tablet is half the price of the laptop. What is the total cost of buying 2 laptops and 3 tablets?

$3600

$2700

$3300

$3150