Ch 3 Math Problems

Ch 3 Math Problems

12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Taxes - Unit 9

Taxes - Unit 9

9th - 12th Grade

15 Qs

Analyzing Paystub/Types of Forms

Analyzing Paystub/Types of Forms

9th - 12th Grade

10 Qs

Ch 3 Sections Questions

Ch 3 Sections Questions

12th Grade

13 Qs

Credit Scores

Credit Scores

9th - 12th Grade

12 Qs

Emergency Fund

Emergency Fund

9th - 12th Grade

12 Qs

Financial Aid Offer Quiz

Financial Aid Offer Quiz

12th Grade

11 Qs

Fin Lit Ch 1 Math Questions

Fin Lit Ch 1 Math Questions

12th Grade

10 Qs

Ch 2 Math

Ch 2 Math

12th Grade

10 Qs

Ch 3 Math Problems

Ch 3 Math Problems

Assessment

Quiz

Financial Education

12th Grade

Hard

Created by

Charles Sempkowski

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

ShayAnn is a high school junior who has saved $2,000 towards her goal of $6,000 for college. How much does she need to save each month for the next 18 months to reach her goal?

$200

$222.22

$250

$300

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jeremiah wants to save money for lunch during the coming year. If he eats four days a week for 32 weeks and spends $3 per lunch, how much will he need to save?

$384

$256

$512

$192

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jose bought seven shirts for an average of $12 each and five pairs of jeans for an average of $32 each. How much did he spend in total for his clothes?

$224

$284

$244

$344

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kelsey anticipates making about $55 a week in tips by waiting tables during the coming 12 weeks. How much will she earn in tips?

$660

$770

$880

$990

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jermaine paid $300 for five concert tickets for himself and four friends. How much does each of his four friends owe him for their ticket?

$50

$60

$70

$75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Garth traveled 360 miles and used 12 gallons of gasoline. How many miles per gallon did he get?

25

30

35

40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Brianne paid $30 including the tip for a meal out with friends. How much did it cost each girl if there were a total of five girls that ate?

$5

$6

$7

$8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?