
Bell Work 2/21
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Nicolette Barone
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Michael jogs 30 miles in 5 hours. What is his unit rate?
6 miles per hour
60 miles in 10 hours
35 miles per hour
25 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To find a unit rate, set up a ratio as a fraction and then
divide the numerator by the denominator
divide the denominator by the numerator
multiply the ratio by 1
you can always draw pictures to help you decide
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sally bought 8 ribbons for $1.52. How much did each ribbon cost?
The unit price is 19 cents per ribbon.
The total price is $12.16 before tax.
The unit price is $1.52
The unit price is $.18
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lilly washes 26 mugs every 4 minutes. What's her unit rate?
6.5 mugs per minute
7 mugs per minute
30 mugs per minute
416 mugs an hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sandra does 200 sit-ups in 5 minutes. How many does she do in 1 minute?
205
40
195
50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Set Notations
Quiz
•
12th Grade
14 questions
Math 12 Essentials - Word Problems Adding and Subtracting
Quiz
•
12th Grade
10 questions
DBM20023 Exponential Differentiation
Quiz
•
University
10 questions
REFUERZO EVALUACIÓN 3 ALGEBRA
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Latihan soal KSN matematika SD
Quiz
•
5th - 12th Grade
17 questions
Quadratic Equations: Standard Form
Quiz
•
10th - 11th Grade
18 questions
Scale Factor! - Length/Area/Volume
Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Revision 2
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
