Bell Work 2/21

Bell Work 2/21

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

Short Quiz in General Mathematics

Short Quiz in General Mathematics

11th Grade

10 Qs

MATH0101 QUIZ

MATH0101 QUIZ

10th Grade - University

18 Qs

Set Notations

Set Notations

12th Grade

15 Qs

Central Tendency (Ungrouped Data)

Central Tendency (Ungrouped Data)

7th Grade

10 Qs

DBM20023 Exponential Differentiation

DBM20023 Exponential Differentiation

University

10 Qs

Inequalities Unit 3-Algebra

Inequalities Unit 3-Algebra

8th - 10th Grade

11 Qs

REFUERZO EVALUACIÓN 3 ALGEBRA

REFUERZO EVALUACIÓN 3 ALGEBRA

9th Grade

10 Qs

Bell Work 2/21

Bell Work 2/21

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Nicolette Barone

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael jogs 30 miles in 5 hours. What is his unit rate?

6 miles per hour

60 miles in 10 hours

35 miles per hour

25 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To find a unit rate, set up a ratio as a fraction and then

divide the numerator by the denominator

divide the denominator by the numerator

multiply the ratio by 1

you can always draw pictures to help you decide

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sally bought 8 ribbons for $1.52. How much did each ribbon cost?

The unit price is 19 cents per ribbon.

The total price is $12.16 before tax.

The unit price is $1.52

The unit price is $.18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lilly washes 26 mugs every 4 minutes. What's her unit rate?

6.5 mugs per minute

7 mugs per minute

30 mugs per minute

416 mugs an hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sandra does 200 sit-ups in 5 minutes. How many does she do in 1 minute?

205

40

195

50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?