4th Grade NJSLA Readiness- Operations & Algebraic Thinking- C

4th Grade NJSLA Readiness- Operations & Algebraic Thinking- C

4th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply by 10 100 1000

Multiply by 10 100 1000

4th Grade

10 Qs

3 and 4x Tables

3 and 4x Tables

3rd - 4th Grade

14 Qs

PERIMETER

PERIMETER

3rd - 5th Grade

10 Qs

Math Holiday Trivia

Math Holiday Trivia

4th - 5th Grade

13 Qs

Khan.6th grade Unit: Ratios, rates, & percentages

Khan.6th grade Unit: Ratios, rates, & percentages

3rd - 6th Grade

10 Qs

Show What You Know - 4th Grade Math Review

Show What You Know - 4th Grade Math Review

4th Grade

15 Qs

Back to School Math

Back to School Math

4th - 5th Grade

10 Qs

Multistep Equations and Word Problems

Multistep Equations and Word Problems

4th Grade - University

8 Qs

4th Grade NJSLA Readiness- Operations & Algebraic Thinking- C

4th Grade NJSLA Readiness- Operations & Algebraic Thinking- C

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

5.4.B

Standards-aligned

Created by

John Getz

Used 3+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Last year, 34 students join the choir. This year, 4 times as many students joined choir. Which equation can be used to find c, the number of students in the choir this year?

c x 34 = 4

4 x c = 34

4 x 34 = c

34 x c =4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Last year, 25 students participated in the math competition. This year, the number of participants is 6 times that of last year. Which equation can be used to find m, the number of participants this year?

m x 25 = 6

6 x m = 25

6 x 25 = m

25 x m = 6

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The science club sold homemade cookies for a fund raiser. They sold 1,345 dozen cookies, earning $12 per dozen. Enter the sentence below filling in the blanks to show the expanded form for the total amount, in dollars, earned.

__x____+__x___+__x__+__x_

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A district bus drives 1,371 miles each month. Exactly how many miles does the bus drive in the first 4 months of school?

The bus drives _ miles in the first four months.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Chef Jacob is catering a dinner party. He is making a cake and 2 kinds of cupcakes for dessert.

He uses 8 packets of cocoa for the cake.

He uses 2 time as much cocoa for each kind of cupcake.

Each packet has 1/4 ounce of cocoa.

How much total cocoa does Chef Jacob use to make all of the desserts?

Chef Jacob uses _ ounces of cocoa.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Billy spent $6 on a discounted shirt. The original price was 5 times as much. How much did the shirt originally cost?

$11

$24

$30

$35

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A family spent $93 at a carnival.


• They spent $18 on tickets to the carnival and $36 on food. • They spent the rest of the money on games.


Which equation can be used to find g, the amount of money in dollars the family spent on games?

93 = g + 36 − 18

93 = 18 + 36 − g

93 = 36 − 18 − g

93 = g + 36 + 18

Tags

5.4.B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?