Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?
$0.25 per slice
$0.30 per slice
$0.265 per slice
$0.35 per slice
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is a unit rate?
A rate that compares two different units.
A rate in which the unit in the denominator is 1.
A rate that measures speed over time.
A rate that is always greater than one.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?
Sargento is the better deal.
Velveeta is the better deal.
Both are equally good deals.
Neither is a good deal.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?
1 to 2
2 to 1
3 to 1
5 to 2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate if a car travels 300 miles in 5 hours?
50 miles per hour
60 miles per hour
70 miles per hour
80 miles per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate of 15 apples for $3?
$0.10 per apple
$0.15 per apple
$0.20 per apple
$0.25 per apple
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a recipe requires 4 cups of flour for 2 loaves of bread, what is the unit rate of flour per loaf?
1 cup of flour per loaf.
2 cups of flour per loaf.
3 cups of flour per loaf.
4 cups of flour per loaf.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Ratios & Proportions Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade