Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If Velveeta cheese slices cost $3.18 for 12 slices, what is the unit price?

$0.25 per slice

$0.30 per slice

$0.265 per slice

$0.35 per slice

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is a unit rate?

A rate that compares two different units.

A rate in which the unit in the denominator is 1.

A rate that measures speed over time.

A rate that is always greater than one.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the better deal: Sargento or Velveeta cheese slices?

Sargento is the better deal.

Velveeta is the better deal.

Both are equally good deals.

Neither is a good deal.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the ratio of dimes to nickels if there are 10 dimes and 5 nickels?

1 to 2

2 to 1

3 to 1

5 to 2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit rate if a car travels 300 miles in 5 hours?

50 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

80 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit rate of 15 apples for $3?

$0.10 per apple

$0.15 per apple

$0.20 per apple

$0.25 per apple

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a recipe requires 4 cups of flour for 2 loaves of bread, what is the unit rate of flour per loaf?

1 cup of flour per loaf.

2 cups of flour per loaf.

3 cups of flour per loaf.

4 cups of flour per loaf.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?