Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Ratios, Rates, & Conversions

Ratios, Rates, & Conversions

7th - 9th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service

$0.14/minute

$0.13/minute

$0.12/minute

$0.11/minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $220 for 10 hours

$20/hour

$22/hour

$22.50/hour

$21/hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 95 students in 5 classes

17 students/class

18 students/class

19 students/class

20 students/class

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 56 roses in 4 rows

14 roses/row

16 roses/row

18 roses/row

20 roses/row

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas

$3.10/gallon

$4.20/gallon

$2.50/gallon

$2.99/gallon

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: $15 for 2 lbs

$6.50/lbs

$7/lbs

$7.50/lbs

$8.00/lbs

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate: 324 words in 6 minutes

52 words/minute

53 words/minute

54 words/minute

55 words/minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?