Find the unit rate: $49.99 for 450 minutes of cell service
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$0.14/minute
$0.13/minute
$0.12/minute
$0.11/minute
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $220 for 10 hours
$20/hour
$22/hour
$22.50/hour
$21/hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 95 students in 5 classes
17 students/class
18 students/class
19 students/class
20 students/class
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 56 roses in 4 rows
14 roses/row
16 roses/row
18 roses/row
20 roses/row
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $16.80 for 4 gallons of gas
$3.10/gallon
$4.20/gallon
$2.50/gallon
$2.99/gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: $15 for 2 lbs
$6.50/lbs
$7/lbs
$7.50/lbs
$8.00/lbs
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 324 words in 6 minutes
52 words/minute
53 words/minute
54 words/minute
55 words/minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Finding Constant

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade