Ellen is laying out a design for the tiles on part of a kitchen back splash. She will use 2 brown tiles for every 3 gold tiles to have a total of 15 tiles in the design. How many brown tiles will Ellen use?
Module 1 Review Test

Quiz
•
English
•
6th Grade
•
Easy
Christine Harris
Used 8+ times
FREE Resource
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3
6
9
10
2.
DROPDOWN QUESTION
30 sec • 1 pt
Fill in the blanks using the available answer choices. Today at a veterinarian's office, there were 15 dogs and 10 cats seen by the doctor. Select the correct values to complete the sentence to describe the meaning of the ratio of dogs to cats. *Hint reduce!
For every (a) dogs seen at the office today, there were (b) cats.
2
5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Roger biked 30 miles in 2 hours. Write this rate as a unit rate. _______ miles per hour
15 miles per hour
10 miles per hour
20 miles per hour
30 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Craig bought 4.5 pounds of ground beef for $29.25. What is the unit price of the ground beef?
$6.50 per pound
$5.00 per pound
$7.00 per pound
$8.50 per pound
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a package of 50 paper plates for $2.50 and a package of 80 paper plates for 4.00. Which of the following statements is correct?
The unit prices are the same.
The package of 50 paper plates has the lower unit price.
The package of 80 paper plates has the lower unit price.
The package of 50 paper plates has the higher unit price.
6.
MATCH QUESTION
30 sec • 1 pt
The table shows the number of words several students typed in different amounts of time. Match each typing rate to a student with an equivalent rate.
Sandra
135 words in 3 minutes
Horatio
30 words in 1 minute
James
200 words in 5 minutes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Julia downloaded a 22 MB file in 5 seconds on her tablet. Later she downloaded a 30 MB file on her smartphone in 6 seconds. Are these rates equivalent?
Yes, the rates are equivalent.
No, the rates are not equivalent.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Present simple tense- hard

Quiz
•
2nd - 12th Grade
20 questions
McWhorter Figurative Language

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Future simple - Immediate

Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Revise & Edit (Indonesia's Dragon)

Quiz
•
6th - 12th Grade
20 questions
PTS Bhs. Inggris Kls 6 SD

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
5th - 8th Grade
21 questions
The Iditarod Great Sled Race

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Monkey Masters

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Equations of Circles

Quiz
•
10th - 11th Grade
30 questions
Week 5 Memory Builder 1 (Multiplication and Division Facts)

Quiz
•
9th Grade
33 questions
Unit 3 Summative - Summer School: Immune System

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Writing and Identifying Ratios Practice

Quiz
•
5th - 6th Grade
36 questions
Prime and Composite Numbers

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Exterior and Interior angles of Polygons

Quiz
•
8th Grade
37 questions
Camp Re-cap Week 1 (no regression)

Quiz
•
9th - 12th Grade
46 questions
Biology Semester 1 Review

Quiz
•
10th Grade