Module 1 Review Test

Module 1 Review Test

6th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adverbs

Adverbs

6th Grade

18 Qs

The Wonderful Wizard of Oz Chapters 1-3

The Wonderful Wizard of Oz Chapters 1-3

6th - 8th Grade

26 Qs

The Unteachables Chapters 18-20

The Unteachables Chapters 18-20

6th Grade

20 Qs

road signs

road signs

KG - University

21 Qs

Punctuating & Capitalizing Titles

Punctuating & Capitalizing Titles

5th - 12th Grade

19 Qs

Are You Smarter Than a 5th Grader?

Are You Smarter Than a 5th Grader?

6th - 8th Grade

20 Qs

UN- (not, none)

UN- (not, none)

6th - 8th Grade

21 Qs

Matilda (Chapters 1-5)

Matilda (Chapters 1-5)

6th Grade

20 Qs

Module 1 Review Test

Module 1 Review Test

Assessment

Quiz

English

6th Grade

Easy

Created by

Christine Harris

Used 8+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ellen is laying out a design for the tiles on part of a kitchen back splash. She will use 2 brown tiles for every 3 gold tiles to have a total of 15 tiles in the design. How many brown tiles will Ellen use?

3

6

9

10

2.

DROPDOWN QUESTION

30 sec • 1 pt

Fill in the blanks using the available answer choices. Today at a veterinarian's office, there were 15 dogs and 10 cats seen by the doctor. Select the correct values to complete the sentence to describe the meaning of the ratio of dogs to cats. *Hint reduce!

For every (a)   dogs seen at the office today, there were (b)   cats.

2

5

3
2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Roger biked 30 miles in 2 hours. Write this rate as a unit rate. _______ miles per hour

15 miles per hour

10 miles per hour

20 miles per hour

30 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Craig bought 4.5 pounds of ground beef for $29.25. What is the unit price of the ground beef?

$6.50 per pound

$5.00 per pound

$7.00 per pound

$8.50 per pound

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a package of 50 paper plates for $2.50 and a package of 80 paper plates for 4.00. Which of the following statements is correct?

The unit prices are the same.

The package of 50 paper plates has the lower unit price.

The package of 80 paper plates has the lower unit price.

The package of 50 paper plates has the higher unit price.

6.

MATCH QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table shows the number of words several students typed in different amounts of time. Match each typing rate to a student with an equivalent rate.

Sandra

135 words in 3 minutes

Horatio

30 words in 1 minute

James

200 words in 5 minutes

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Julia downloaded a 22 MB file in 5 seconds on her tablet. Later she downloaded a 30 MB file on her smartphone in 6 seconds. Are these rates equivalent?

Yes, the rates are equivalent.

No, the rates are not equivalent.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?