
Understanding Proportional Relationships
Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Aiden Montgomery
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the main goal when writing an equation for a proportional relationship?
To calculate the total cost of all items.
To represent the relationship between total cost and number of items.
To determine the unit price.
To find the total number of items.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How is the unit price calculated?
By multiplying the total cost by the number of items.
By dividing the total cost by the number of items.
By adding the total cost and the number of items.
By subtracting the number of items from the total cost.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a proportional relationship equation, what does the constant of proportionality represent?
The total cost of all items.
The number of items.
The unit price.
The total number of slices.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the form of the equation used to represent a proportional relationship?
y = mx
y = m/x
y = mx + b
y = x/m
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is the graph of a proportional relationship a straight line through the origin?
Because the total cost is always zero.
Because the ratio of cost to number of items is constant.
Because the unit price is always zero.
Because the number of items is always zero.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the slope of the line in a graph of a proportional relationship represent?
The number of slices.
The unit price.
The total number of items.
The total cost of all items.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the total cost using the unit cost and number of items?
By subtracting the number of items from the unit cost.
By dividing the unit cost by the number of items.
By multiplying the unit cost by the number of items.
By adding the unit cost to the number of items.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade